Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Zdjęcia z granicy

Golgota uchodźców

Irakijczycy opisani w tekście, tuż po uzyskaniu pierwszej pomocy od organizacji Medycy na Granicy i Grupy Granica. Irakijczycy opisani w tekście, tuż po uzyskaniu pierwszej pomocy od organizacji Medycy na Granicy i Grupy Granica. Urszula Glensk
Rolnik z okolic Narewki mówi o uchodźcach: to są nieszczęsne ludzie, a tu ich gnębią. Ja mam 70 lat i takich rzeczy nie widziałem, oni ich jak bydło traktują, przedwczoraj zabrali ich z pustej chatki i gazem psikali.
Narewka, stara fotografia żydowskich mieszkańców wioski.Urszula Glensk Narewka, stara fotografia żydowskich mieszkańców wioski.

Hajnówka. Spokojna ulica z zadbanymi przedwojennymi domami z drewna. Siedzimy w jasnej i przytulnej kuchni. Anna K., młoda kobieta, najpierw spokojnie relacjonuje, co widziała w lesie, ale w pewnym momencie wybucha płaczem. – Nie myśl, że jesteśmy beksy z lasu, my naprawdę się ogarniamy, zbieramy rzeczy, próbujemy robić, co możemy, ale tego się znieść nie da, na to patrzeć nie można. Ludzie umierają w lesie, a to, co państwo polskie ma im do zaproponowania, to są kolejne szwadrony wojsk, wyłapujące ich i wywożące na ziemię niczyją.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Polityka; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdjęcia z granicy"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022