Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Służby na Pegasusie

Służby inwigilują Pegasusem

Ewa Wrzosek Ewa Wrzosek Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Tydzień temu Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów i stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia poinformowała o komunikacie, który przesłała do niej firma Apple. Wynika z niego, że mogła ona paść ofiarą ataku oprogramowania szpiegującego wykorzystywanego przez niektóre rządy, a co za tym idzie – być narażona na atak i inwigilację ze względu na swoją działalność. Ostrzeżono ją również, że zaatakowane urządzenie może udostępniać znajdujące się na nim wrażliwe dane, a atakujący mogą mieć dostęp do kamery i mikrofonu. Podobne komunikaty dostali aktywiści oraz działacze na rzecz praw człowieka na całym świecie. W Polsce do otrzymania ostrzeżenia przyznała się m.in. analityczka ds. bezpieczeństwa z Centrum Europejskiego na UW Beata Górka-Winter.

Jeżeli prokurator Wrzosek była inwigilowana, to decyzja w tej sprawie została podjęta z pominięciem procedur i obowiązującego prawa (które pozwala na inwigilację osób podejrzanych o przestępstwa). Służby mogły poznać szczegóły kontaktów i prac nie tylko związanych z jej funkcją, ale także działań w ramach stowarzyszenia LSO oraz tych mających charakter stricte prywatny.

Komunikat, który otrzymali użytkownicy iPhone’ów, jest wynikiem konfliktu między amerykańskim koncernem Apple a pochodzącą z Izraela firmą NSO Group, która jest producentem Pegasusa – oprogramowania służącego do inwigilacji urządzeń elektronicznych. Apple dzień przed tym, jak prokurator Wrzosek otrzymała komunikat, pozwał NSO Group – zarzuca firmie, że jej oprogramowanie włamuje się na iPhone’y i godzi w ten sposób w wizerunek bezpiecznych dla użytkowników urządzeń. Pozew ma również wystraszyć producentów podobnego oprogramowania. W odpowiedzi izraelska administracja ograniczyła liczbę krajów, do których eksportuje cyberbroń z ponad setki do 37, eliminując autokratyczne kraje.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Służby na Pegasusie"
Reklama