Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Ziobro tworzy sobie kolejną specsłużbę

Ziobro tworzy sobie kolejną specsłużbę. Po co?

Minister sprawiedliwości tworzy własną służbę specjalną. Minister sprawiedliwości tworzy własną służbę specjalną. Tomasz Jastrzębowski / Reporter
Minister sprawiedliwości tworzy własną służbę specjalną. W procedowanym obecnie projekcie zmiany ustawy o Służbie Więziennej wpisano powstanie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej (IWSW).

Z uzasadnienia do projektu wynika, że idea jest szczytna: rozprawić się z przestępczością wśród funkcjonariuszy SW. Resort przytacza nawet niepokojące dane: jakoby skala przestępczości dramatycznie rosła. W 2016 r. odnotowano 50 przestępstw, a w 2020 r. – już 114.

Dane dotyczą spraw wszczętych. Ile z nich skończyło się prawomocnymi wyrokami, już się nie mówi. A szkoda, bo takich przypadków jest znacznie mniej. Stąd argument o przeżartej korupcją służbie można odłożyć między bajki – mówi Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziobro tworzy sobie kolejną specsłużbę"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022