Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wkrótce zabrzmi głos Śląska

Wrocławskie organy Michaela Englera znów zabrzmią

Barokowe organy Michaela Englera, nazywane głosem Śląska. Barokowe organy Michaela Englera, nazywane głosem Śląska. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

Największa piszczałka ma 12 m wysokości. Najniższa – 6 mm. We Wrocławiu dobiega końca odbudowa barokowych organów Michaela Englera, nazywanych głosem Śląska. To największa taka realizacja na świecie po wojnie. Koszt: ponad 20 mln zł. Organy zabrzmią po raz pierwszy 27 stycznia – zagra na nich Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. W ich odbudowę było zaangażowanych ponad 150 rzeźbiarzy, malarzy, stolarzy. Oryginalne organy powstały na zamówienie parafii św. Elżbiety – budowę rozpoczęto w 1750 r. Michael Engler wyposażył je w 54 głosy brzmiące, rejestr dzwonów i kotłów naturalnych oraz złocony i polichromowany prospekt organów, zdobiony m.in. drewnianymi figurami aniołów i proroków. W 1976 r. instrument spłonął w pożarze kościoła, którego okoliczności nie zostały do dzisiaj wyjaśnione.

W 1806 r. podczas oblężenia Wrocławia przez wojska napoleońskie trzy pociski artyleryjskie uderzyły w organy. Dzięki temu powstał opis strat, a więc pośrednio budowy instrumentu, który pomógł nam w pracy – przyznaje Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, które buduje organy, muzyk, organmistrz i mistrz stolarski. Innym, równie ważnym tropem, było odnalezienie zdjęć z kolekcji Günthera Grundmanna, śląskiego konserwatora zabytków. Wykonane zostały w 1942 r. podczas prac konserwatorskich. W 1945 r. Grundmann wywiózł je wraz z fotograficzną dokumentacją śląskich zabytków do Hamburga. – Odnaleźliśmy je w Instytucie Herdera w Marburgu, skąd kupiliśmy odbitki najwyższej rozdzielczości. Pomogły nam też zachowane organy budowane przez Englera, jak choćby w Krzeszowie. One pozwoliły nam poznać technikę tego organmistrza – opowiada Kriese. Ostatni trop to ocalałe z pożaru kilka figur z organowego prospektu. Jedna z nich – anioł grający na skrzypcach – stała się punktem odniesienia dla prospektu.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Wkrótce zabrzmi głos Śląska"
Reklama