Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Klapa polityki pandemicznej

Covid: Polska ma najwyższy procentowy wskaźnik zgonów w UE

Statystyki Polski we wskaźniku zgonów i poziomu wyszczepienia są dramatyczne. Statystyki Polski we wskaźniku zgonów i poziomu wyszczepienia są dramatyczne.
Niemal tak szybko jak wirus rozprzestrzeniały się w 2021 r. opowieści tzw. antyszczepów i szurów.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, podano ponad 45 mln dawek. W pełni zaszczepiło się prawie 21 mln Polaków. To wciąż mało, choć zaszczepić się mogą wszyscy, a od grudnia 2021 r. – także dzieci od 5. roku życia. Mamy najwyższy w UE procentowy wskaźnik zgonów na Covid-19 – ostatnio średnio 550 ofiar na dobę – przy jednym z najmniejszych poziomów wyszczepienia (mniej niż 60 proc. całej populacji).

Niemal tak szybko jak wirus rozprzestrzeniały się opowieści tzw. antyszczepów i szurów o tym, że w szczepionkach ukryte są chipy albo że wyprodukowano je z abortowanych płodów. Nie pomogła wielka Loteria Narodowego Programu Szczepień. Antyszczepionkowcy nie skusili się na samochody, pieniądze i hulajnogi.

Statystyki są dramatyczne, ale lista restrykcji sanitarnych jest o wiele krótsza niż na początku pandemii. Politycy PiS sami przyznają, że obawiają się reakcji elektoratu: wolą ryzykować życie ludzi niż stratę sondażowych punktów poparcia.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Klapa polityki pandemicznej"
Reklama