Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Damy łóżka i jakoś to będzie

Czekając na omicrona

Ryzyko zakażenia omikronem jest od dwóch do pięciu razy większe niż wariantem delta. Ryzyko zakażenia omikronem jest od dwóch do pięciu razy większe niż wariantem delta. Piotr Hukało / EAST NEWS

Czy rząd ma już pomysł na zbliżającą się kolejną falę covid – tym razem wywołaną wariantem omikron, który zadomowił się w zachodniej i w południowej Europie, doprowadzając do rekordowych wzrostów zakażeń? Jedynym jak na razie jest przygotowanie większej liczby łóżek w szpitalach oraz nadzieja, że chorych uda się zatrzymać na etapie leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej. Dr. Pawła Grzesiowskiego, doradcę Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Pandemii, dziwi taka strategia, bo już przy poprzednich falach okazała się ona fiaskiem. Nie ograniczyła liczby zgonów, które wywindowały Polskę na szczyty ogólnoświatowych statystyk. – Ministerstwo Zdrowia ufa, że zakażenia spowodowane omikronem będą względnie lekkie, ale tak dzieje się tylko u osób zaszczepionych – podkreśla. I przypomina, że w krajach uginających się dziś pod omikronem wyszczepialność sięga 70–80 proc. W Polsce zaś to ledwie 56 proc. Trzecią dawkę przyjęło do tej pory 19 proc. Polaków. – Poza tym na ten moment wiadomo że omikron wywołuje łagodniejsze objawy płucne, ale inne dolegliwości nie różnią go od wcześniejszych wariantów.

Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że choć dla osób zaszczepionych trzema dawkami, względnie młodych i nieobciążonych dodatkowymi chorobami zakażenie omikronem będzie przypominać zwykłe przeziębienie, to spośród pozostałych dla jednej na 50 osób kontakt z nim może się skończyć śmiercią lub pozostawić długotrwałe skutki zdrowotne. No i ryzyko zakażenia omikronem jest od dwóch do pięciu razy większe niż wariantem delta. Mniejsze ryzyko hospitalizacji zostanie przełamane przez skalę nowych zakażeń. Mogą nie podołać ani placówki POZ, ani szpitale – mimo zapowiedzianych przez ministra zdrowia 40–60 tys. łóżek. Wszak same łóżka nie leczą (skąd np.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Damy łóżka i jakoś to będzie"
Reklama