Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Porządkowanie internetu

Europa reguluje internet i usługi cyfrowe

Przyjęte przepisy chronią przed śledzącą reklamą i wykorzystywaniem w celach marketingowych najbardziej wrażliwych danych użytkowników oraz danych dzieci. Przyjęte przepisy chronią przed śledzącą reklamą i wykorzystywaniem w celach marketingowych najbardziej wrażliwych danych użytkowników oraz danych dzieci. Shutterstock

Parlament Europejski przyjął akt o usługach cyfrowych (DSA), czyli zbiór przepisów regulujących działanie cyfrowych platform i serwisów. Uczestnicy debaty i negocjacji DSA zgodnie uznają, że decyzja PE ma historyczne znaczenie, ale też nikt chyba nie jest w pełni zadowolony z przyjętych rozwiązań.

DSA chroni dostawców treści przed arbitralnym usuwaniem ich publikacji, zapewniając proces odwoławczy. Ciągle jednak to cyfrowe platformy będą odpowiedzialne za pilnowanie porządku, więc zdaniem krytyków groźba prywatnej cenzury lub nieuzasadnionego wpływu na obieg informacji nie znika (chodzi o sytuacje takie, jak zablokowanie przez Facebook strony Konfederacji lub Społecznej Inicjatywy na rzecz Narkopolityki).

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Porządkowanie internetu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >