Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Znowu zdalnie

Szkolny lockdown

Innych środków niż zamykanie szkół, by opanować sytuację epidemiczną, nie ma. Innych środków niż zamykanie szkół, by opanować sytuację epidemiczną, nie ma. Shutterstock

Nie sprawdziły się formułowane z początkiem stycznia nadzieje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na to, aby „nawet jeżeli dzieci trafią do szkół i dojdzie do eskalacji zakażeń”, to przerwa związana z feriami „w naturalny sposób będzie powstrzymywała rozwój pandemii”.

W połowie ubiegłego tygodnia – przy ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie – częściowo lub całkowicie zawieszone były zajęcia w jednej trzeciej podstawówek i jednej czwartej szkół średnich. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – mimo wcześniejszych zapewnień, że tego nie planuje – zarządził zdalne nauczanie (od 27 stycznia do 27 lutego dla klas 5–8 szkół podstawowych oraz liceów, techników i szkół branżowych). Na konferencji – tym razem nie z ministrem zdrowia, a z szefem GIS Krzysztofem Saczką – wyraźnie zdenerwowany przyznawał, że dyrektorzy szkół w ostatnich dniach zajmują się głównie zgłaszaniem ognisk zakażeń i kontaktami z sanepidem.

Jednak podjęta przez władze decyzja nikomu się nie podoba. Przerażeni rozwojem epidemii krytykują pozostawienie w placówkach młodszych dzieci. Ci, których bardziej martwią skutki szkolnego lockdownu dla psychiki i wyników edukacyjnych, podkreślają, że starsi uczniowie z pięciu województw zostali znów na prawie dwa miesiące (od 20 grudnia, gdy „zdalne” ogłoszono przed przerwą świąteczną) bez stacjonarnej szkoły. Chodzi o dzieci z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, które po świętach miały tylko pięć dni normalnych lekcji, a 17 stycznia zaczęły ferie. I właśnie z nich wracają – na co najmniej cztery tygodnie nauki online.

Ale innych środków niż zamykanie szkół, by opanować sytuację epidemiczną, rząd nie ma.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Znowu zdalnie"
Reklama