Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rozejm na niebie

Nadal niepewna sytuacja na lotniskach

Przy okazji rozmów z kontrolerami rząd chciał znów zaszkodzić lotnisku w Modlinie. Przy okazji rozmów z kontrolerami rząd chciał znów zaszkodzić lotnisku w Modlinie. Wojciech Olkuśnik / PAP

Lotnicza majówka została uratowana, ale wakacje wciąż są niepewne. Większość warszawskich kontrolerów, planująca odejść z pracy pod koniec kwietnia, zgodziła się przedłużyć termin swoich wypowiedzeń do 10 lipca. To ostateczny czas na zawarcie porozumienia z władzami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Loty ze stołecznego lotniska Chopina i podwarszawskiego Modlina mają odbywać się normalnie, ale w rzeczywistości wszystko będzie zależeć od postępu negocjacji. Kontrolerom udało się wymóc na PAŻP zmiany w zakresie bezpieczeństwa, przede wszystkim ograniczenie kontrowersyjnej i potencjalnie niebezpieczniej pracy w pojedynkę. Rząd obiecał im również powrót do poziomu wynagrodzeń sprzed pandemii, chociaż wiceminister Marcin Horała, odpowiedzialny za budowę CPK, zapowiadał kilka dni wcześniej, że Agencja przejadła wszystkie oszczędności i musi zacisnąć pasa.

Pasażerowie planujący loty z i do Warszawy nie mogą zatem na razie spać spokojnie. Linie lotnicze zaryzykowały i założyły pozytywny wynik negocjacji. Dzięki temu loty 1 maja i w kolejne dni nie zostały z wyprzedzeniem odwołane. Jednak kontrolerzy już kilkakrotnie w kwietniu, pewnie w ramach taktyki negocjacyjnej, brali masowo zwolnienia. To zaś doprowadziło do nawet kilkugodzinnych opóźnień lotów startujących ze stolicy lub w niej lądujących. W takich sytuacjach linie powołują się na działanie siły wyższej, więc żadne odszkodowania klientom nie przysługują. Kto zaś samodzielnie rezerwuje hotele czy samochody do wypożyczenia, ten w przypadku odwołanego lotu może stracić zaliczki. Usprawiedliwienie w postaci protestu polskich kontrolerów niewiele mu pomoże. Lecąc z Warszawy czy Modlina, lepiej zatem na razie wybierać oferty z możliwością bezpłatnej anulacji.

Przy okazji mogliśmy kolejny raz zaobserwować, jak rząd wykorzystuje nadarzającą się okazję, by wspierać swoich.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozejm na niebie"
Reklama