Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Gra o pietruszkę

PiS i Solidarna Polska grają o pietruszkę

Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Andrzej Iwańczuk / Reporter

Nadal mamy pat w pracach nad prezydenckim projektem likwidacji – a właściwie przemianowania – Izby Dyscyplinarnej SN na Izbę Odpowiedzialności. Nie wydaje się, by rząd był zdeterminowany, aby dać Unii pretekst do odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. A już na pewno determinacji w tej sprawie nie ma Solidarna Polska. Ziobryści pieniędzy z UE nie potrzebują. Co więcej, ogłosili, że powinniśmy przestać płacić unijne składki.

W zeszłym tygodniu po raz trzeci spotkała się sejmowa komisja, aby pracować nad projektem. Szybko się okazało, że PiS z SP się nie dogadał, a ziobryści nadal nie chcą przekazać przygotowanych poprawek komisji. Dlaczego tak utrudniają prace? Bo regulamin na to pozwala. Zdołano przegłosować tylko jedną poprawkę ziobrystów: niepotrzebną, nic niewnoszącą i będącą co najwyżej prowokacją w stosunku do UE. Mówiła o tym, że kandydatów do nowej Izby Odpowiedzialności prezydent wybierze spośród kandydatów wylosowanych nie przez Kolegium Sędziów SN, ale przez neoKRS. Poprawkę odrzucono.

Ziobryści nie chcą też „testu bezstronności i niezawisłości” sędziego, zaproponowanego przez prezydenta. Zresztą to procedura pozorna, strona ma trzy dni na napisanie wniosku, w którym udowodni, że w danej sprawie sędzia nie będzie bezstronny lub niezawisły. Zamiast tego SP proponuje „test apolityczności”, dzięki któremu będą eliminować sędziów aktywnych w publicznej debacie nad rządową „reformą” sądownictwa. Znowu: ewidentna prowokacja wobec Unii. Podobnie jak trzecia zapowiedziana poprawka: preambuła, w której deklaruje się wyższość wyroków Trybunału Julii Przyłębskiej nad umowami międzynarodowymi. Ziobryści robią sobie po prostu kpiny.

Skoro nie z ziobrystami, to może PiS przyjąłby tę ustawę wraz z PSL?

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o pietruszkę"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama