Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bezkarność Bonkowskiego

Bonkowski winny i skazany za zamęczenie psa. Kara jest śmiesznie niska

Waldemar Bonkowski Waldemar Bonkowski Adam Warżawa / PAP
Uderzenie o asfalt miało tak dużą siłę, że psu popękały organy wewnętrzne.

Wyrok z zawieszeniem za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem uważam za skandaliczny – mówi prof. Andrzej Elżanowski, prezes Polskiego Towarzystwa Etycznego. Były senator PiS Waldemar Bonkowski został przez sąd w Kościerzynie uznany winnym i skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za to, że ciągnął swoją 8-letnią suczkę Zoję za samochodem, co dla zwierzęcia zakończyło się śmiercią. Prokuratura wnioskowała o rok i osiem miesięcy bezwzględnego więzienia. – Uderzenie o asfalt miało tak dużą siłę, że psu popękały organy wewnętrzne – mówi mec. Michał Gostkowski reprezentujący OTOZ Animals, które w tej sprawie jest oskarżycielem posiłkowym. – Zwierzę zmarło w męczarniach poprzedzonych torturą fizyczną i psychiczną.

Dlatego złożył zapowiedź apelacji. – Kara powinna być adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu, który w tym przypadku był bardzo duży, ale także spełniać zadanie prewencji szczególnej, czyli zapobiegać ponownemu popełnieniu przestępstwa przez oskarżonego – mówi adwokat. – Oskarżony musi zrozumieć, co zrobił. Podczas procesu nie okazał żadnej skruchy, wręcz przeciwnie, oskarżał prokuratora o to, że prowadzi na niego nagonkę polityczną. Kary w zawieszeniu nie odczuje i tylko umocni się w poczuciu bezkarności.

Były senator PiS długo zaprzeczał, że spowodował śmierć Zoji. Mimo bezspornych dowodów, bo jadący za nim kierowca sfilmował całe zajście. Na nagraniu widać, jak pies próbuje nadążyć za samochodem, potem senator przyspiesza, zwierzę przewraca się i jest kilkaset metrów wleczone po asfalcie. Kiedy policjanci po obejrzeniu drastycznego filmu przyszli sprawdzić, co dzieje się z psem, Bonkowski pokazał im brata Zoji, twierdząc, że nic się nie stało.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Bezkarność Bonkowskiego"
Reklama