Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polityka i obyczaje

Z ostatniej strony

Polityka

„Niezawisimaja Gazieta” donosi: „Rosyjscy komuniści rozpoczęli wielką akcję na rzecz przywracania pomników z czasów ZSRR. Jak informuje Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej obwodu swierdłowskiego, w mieście Kuszwie miało ostatnio miejsce przełomowe wydarzenie: na dawnym miejscu ustawiono i uroczyście odsłonięto pomnik Lenina, zburzony w 1993 r. Statua ufundowana została ze składek mieszkańców, przy czym, rzecz nie bez znaczenia, postać wodza rewolucji odtworzono w kolorze złotym”. Złoty, ale skromny.

Igor Popow, ekspert Ukraińskiego Instytutu Przyszłości, pisze w portalu Zerkało Niedieli: „W dyskusjach o integracji Ukrainy ze strukturami Unii Europejskiej znów przypomina się nam o problemie oligarchów. (…) Ukraiński Plan Marshalla może powieść się tylko wtedy, jeśli pozwoli na przebudowę również procesów społecznych i oparcie nowej republiki ukraińskiej na zmienionych zasadach. W tym również na przekształcenie w końcu ukraińskich oligarchów w prawdziwych wielkich biznesmenów – szanowanych członków społeczeństwa, pracodawców i podatników”.

W zapowiedzianym na okładce „Do Rzeczy” jako „ostry” tekście, Rafał Ziemkiewicz bezpardonowo atakuje partię Kaczyńskiego: „Rząd PiS dokonał zdumiewającej wolty, kompletnie zaprzeczając wszystkiemu, co głosił, z czym szedł do władzy i w imię czego jego wyborcy wybaczają od lat oczywiste niedostatki sanacyjnego modelu sprawowania władzy. Krajowy Plan Odbudowy to kapitulacja! (…) PiS nagle wpasował się w retorykę »totalnej opozycji«, którą sam wielokrotnie nazywał zdradą narodową, sam zaczął posługiwać się jej dotychczasową logiką, w której to Europa jest motorem naszego rozwoju i źródłem cywilizacji, przede wszystkim zaś zaprzeczają całkowicie własnym wieloletnim zapewnieniom o budowaniu »Europy ojczyzn«, poszedł w poświęcaniu polskiej suwerenności na rzecz »pogłębiania integracji europejskiej« dalej, niż kiedykolwiek postulowała to »proeuropejska« opozycja”.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Felietony; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Polityka i obyczaje"
Reklama