Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polityka i obyczaje

Z ostatniej strony

Polityka

Portal Moskowskij Komsomolec o perspektywie przystąpienia Ukrainy do UE: „Ewolucja, a mówiąc otwarcie – degradacja Unii Europejskiej nie pozwalają nam na przychylne i spokojne obserwowanie prób włączenia Ukrainy i Mołdawii w jej szeregi. Ta niegdyś szanowana międzynarodowa konstrukcja, nagrodzona nawet za swe dawne ideały i dążenia pokojową Nagrodą Nobla, coraz bardziej przesuwa się ku przekształceniu w monolityczną twierdzę liberalnej rusofobii”.

O warunkach przetrzymywania rosyjskich jeńców w Ukrainie pisze „Ukrainskaja Prawda”: „W strukturach państwowej służby penitencjarnej utworzono 51 jednostek do przetrzymywania jeńców, które znajdują się niemal w każdym regionie, i jeden obóz położony w zachodniej części kraju. – Obóz dla jeńców jest strzeżony – mówi minister sprawiedliwości Denis Maluśka. – Przebywającym tam osobom zapewniono odpowiednie warunki bytowe i zorganizowano pomoc medyczną. Co ważne – jeńcy pracują. Nie spędzają czasu, po prostu patrząc w sufit. Zajmują się obróbką drewna i przynoszą pożytek ukraińskiemu społeczeństwu”.

Prezes Kaczyński zawiadomił 21 czerwca PAP: „Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację”. Ta formuła zdziwiła Michała Szułdrzyńskiego z „Rzeczpospolitej”: „Opinii publicznej zakomunikowano wyłącznie wolę prezesa. Chciał odejść, to odszedł. Bo przecież formalne hierarchie w państwie go nie obowiązują, w Sejmie przecież przemawia bez żadnego trybu. Przecież to on sprawuje realną władzę w państwie, więc dlaczego miałby odnosić się z szacunkiem do konstytucyjnej hierarchii. To jednak coś więcej niż brak szacunku do osób, o których mówi Kaczyński w depeszy, czyli prezydenta i premiera.

Polityka 27.2022 (3370) z dnia 28.06.2022; Felietony; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Polityka i obyczaje"
Reklama