Kraj

Covid: reaktywacja

Covid: reaktywacja. Specyfika infekcji jest inna przy tej fali

Wraz z wyraźnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem powrócił temat covidu. Wraz z wyraźnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem powrócił temat covidu. De an Sun / Unsplash
To zapowiedź, że najbliższe fale pandemii będą wyglądały bardziej pionowo – więcej zachorowań nastąpi w krótszym czasie.

Wraz z wyraźnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem powrócił temat covidu. Niewygodny dla rządzących, którzy boją się rozdrażniać ludzi obostrzeniami, zwłaszcza kiedy wybory za pasem. Tegoroczne lato miało upływać pod hasłem popandemicznej wolności, a tymczasem mamy kolejną falę zachorowań. Wywołują ją bardziej zaraźliwe subwarianty omikrona (BA.4, BA.5, w kilku krajach pojawiła się jeszcze nowsza odmiana BF.1), które coraz szybciej się szerzą. A to zapowiedź, że najbliższe fale pandemii będą wyglądały bardziej pionowo – więcej zachorowań nastąpi w krótszym czasie. W Polsce w ostatnim tygodniu odnotowano ponadstuprocentowy przyrost nowych zakażeń, choć różnice między województwami były spore. Rekordowy 233-proc. wzrost liczby nowych przypadków liczonych tydzień do tygodnia stwierdzono w woj. lubuskim; w zachodniopomorskim – 154-proc., w opolskim – 137-proc., w lubelskim i podkarpackim – 80-proc., w podlaskim – 34-proc. Letnia fala nadciąga zatem tym razem z Zachodu.

Specyfika infekcji jest inna niż przy wcześniejszych odmianach SARS-CoV-2. Czas wylęgania objawów skrócił się do 3–4 dni, a okres zakaźności wydłużył do 14. Dlatego według ekspertów zwolnienia lekarskie powinny kończyć się dopiero przy ujemnym teście antygenowym, czyli nawet po dwóch tygodniach (takie zwolnienie to dziś jedyna zachęta do utrzymania chorego w izolacji domowej, by nie zakażał innych). Obecne objawy to najczęściej: katar, zapalenie zatok i krtani, suchy kaszel, bóle mięśni. Ciężkie przypadki z gorączką i zapaleniem płuc zdarzają się rzadziej, natomiast jest więcej komplikacji sercowo-naczyniowych. Wiele osób marzyło, że jak raz zachoruje na covid, to już się nie powtórzy. Tymczasem 20 proc. to reinfekcje.

Na razie większość zakażonych leczy się w domu, bo to na ogół osoby młode.

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Covid: reaktywacja"
Reklama