Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Matka wszystkich afer

Matka wszystkich afer. Sprawa Rywina zmieniła polską politykę na gorsze

Obrady Komisji Śledczej. Z jej ówczesnych pierwszoplanowych aktorów dzisiaj w polityce ostał się tylko Zbigniew Ziobro, teraz jako główny szkodnik. Obrady Komisji Śledczej. Z jej ówczesnych pierwszoplanowych aktorów dzisiaj w polityce ostał się tylko Zbigniew Ziobro, teraz jako główny szkodnik. Jan Zdzarski Jr / EAST NEWS
Od moralnego wstrząsu do wielkiej demoralizacji. Afera Rywina zmieniła polską politykę, niestety na gorsze. Właśnie mija 20 lat od zdarzeń, które ją zapoczątkowały.
Lew Rywin na ławie oskarżonych.Adam Chełstowski/Forum Lew Rywin na ławie oskarżonych.

Przyszedł Rywin do Michnika i jego wizyta skierowała polską politykę na nowe tory. Chociaż nawet nie był specjalnie z nią kojarzony. Wtedy u szczytu producenckiej kariery – niespełna dwa miesiące wcześniej celebrował w Cannes Złotą Palmę dla „Pianisty” Romana Polańskiego. Obracał się w kręgach socjety, głównie artystycznej i medialnej. Do dziś nie wiemy, czy ktoś przysłał go do Agory i jeśli tak, to kto. I pewnie już się tego nie dowiemy, bo Rywin wybrał milczenie. Swoje odsiedział, teraz jest osobą prywatną.

Być może żyje z poczuciem niesprawiedliwości, w końcu nikt inny nie poniósł długofalowych konsekwencji. Domniemana „grupa trzymająca władzę” nie została zdemaskowana, a kojarzone z nią osoby z czasem zdołały odmrozić kariery i dziś bez przeszkód funkcjonują w życiu publicznym. Chociaż ich losy potoczyły się niekiedy paradoksalnie. Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski wreszcie zdobyli w ostatnich wyborach sejmowe mandaty, ale polityka zniszczyła ich wieloletnią przyjaźń. Pierwszy stoi na czele Lewicy, drugi należy do marginalnego koła PPS i liczy na miejsce w Koalicji Obywatelskiej.

Skonfliktowany z Czarzastym jest również jego dawny promotor Leszek Miller, wtedy premier, teraz eurodeputowany i stronnik Donalda Tuska. Z kolei jego ówczesna podwładna Aleksandra Jakubowska, która manipulowała kolejnymi wersjami ustawy medialnej, przeszła na drugą stronę barykady i dziś wspiera PiS w mediach braci Karnowskich. Trudno powiedzieć, jak się czuje w jednym obozie ze Zbigniewem Ziobrą, który jako sejmowy śledczy wysuwał najdalej idące oskarżenia wobec domniemanych mocodawców Rywina. Spośród jej członków on jeden liczy się jeszcze w polityce, tyle że stał się głównym szkodnikiem. Największa gwiazda komisji Jan Rokita od lat zajmuje się już tylko komentowaniem rzeczywistości.

Polityka 30.2022 (3373) z dnia 19.07.2022; Temat tygodnia; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Matka wszystkich afer"
Reklama