W najnowszej „Polityce” piszemy o najgorętszym teraz temacie społecznym i politycznym: o inflacji, drożyźnie, kredytach i długach Polaków, próbując zarazem dociec, co sprawia, że te zjawiska wciąż nie przekładają się na rzeczywistość polityczną.
Osoby o różnych zawodach, zarobkach, sytuacji życiowej opowiadają o swoich strategiach przetrwania, o ratowaniu domowych budżetów. Do bieżących problemów z płaceniem rachunków dochodzi zadłużenie ludzi, sumujące się do setek miliardów.
Zapytaliśmy też ekspertów, jak sytuacja może się rozwinąć w najbliższych miesiącach. Te reporterskie relacje, analizy i statystyki znajdziecie Państwo w artykułach Katarzyny Kaczorowskiej i Adama Grzeszaka.
Ponadto w nowej „Polityce”:
• Dokładnie 20 lat temu przyszedł Lew Rywin do Adama Michnika i wybuchła największa afera III RP, matka wszystkich afer – o tym, jak trwale zmieniła polską politykę, pisze Rafał Kalukin.
• Jak schłodzić upał, czyli o dramatycznym braku klimatyzacji w publicznych obiektach, szpitalach, DPS-ach, urzędach, także w prywatnych mieszkaniach, gdzie żyją starsi ludzie – pisze Barbara Milne.
• Kim są nowi terenowi szefowie, czyli baronowie PiS oraz ich „opiekunowie”, jakie polityczne trendy w obozie władzy wynikają z ostatnich nominacji Jarosława Kaczyńskiego – o tym w tekście Wojciecha Szackiego.
• Prof. Timothy Garton Ash, znany brytyjski historyk, w rozmowie z Jackiem Żakowskim mówi o tym, jak dalece muszą zmienić się liberałowie, aby podjąć skuteczną rywalizację z populistami i wrócić do dawnego politycznego znaczenia.
• O fiasku lansowanego przez PiS programu na rzecz zwiększenia dzietności przez pomoc dla kobiet niemogących zajść w ciążę i przyczynach tego niepowodzenia – w tekście Agaty Szczerbiak.
• Prof. Bogdan Zawadzki, psycholog, w rozmowie z Joanną Cieślą mówi o traumie wielkiej powodzi sprzed 25 lat na Dolnym Śląsku – jak zmieniła podejście nauki do psychologicznych następstw katastrof żywiołowych.
• W Polsce niemal 2 mln mieszkań stoi pustych. Jak to możliwe, z jakich powodów, jak to liczy Główny Urząd Statystyczny? – o tym w tekście Joanny Solskiej.
Ponadto: o śmierci po japońsku; o legendarnej chińskiej piratce; o ukraińskiej matematyczce, zdobywczyni Medalu Fieldsa; o powrocie do lat 80. w popkulturze oraz o polskim atomie, który może się uczyć od atomu czeskiego.
To wszystko i jeszcze więcej w najnowszej „Polityce”. Zachęcam do przeczytania całości i życzę inspirującej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego