Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Na ile się zadłużamy i czego nie spłacamy. Kim są baronowie partii Kaczyńskiego. Jak to możliwe, że niemal 2 mln mieszkań w Polsce stoi pustych. A także o fiasku lansowanego przez PiS programu na rzecz zwiększania dzietności – to tylko wybrane tematy z najnowszego numeru „Polityki”. Zachęcam do przeczytania całości i życzę inspirującej lektury!
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” piszemy o najgorętszym teraz temacie społecznym i politycznym: o inflacji, drożyźnie, kredytach i długach Polaków, próbując zarazem dociec, co sprawia, że te zjawiska wciąż nie przekładają się na rzeczywistość polityczną.

Osoby o różnych zawodach, zarobkach, sytuacji życiowej opowiadają o swoich strategiach przetrwania, o ratowaniu domowych budżetów. Do bieżących problemów z płaceniem rachunków dochodzi zadłużenie ludzi, sumujące się do setek miliardów.

Zapytaliśmy też ekspertów, jak sytuacja może się rozwinąć w najbliższych miesiącach. Te reporterskie relacje, analizy i statystyki znajdziecie Państwo w artykułach Katarzyny Kaczorowskiej i Adama Grzeszaka.

Ponadto w nowej „Polityce”:

• Dokładnie 20 lat temu przyszedł Lew Rywin do Adama Michnika i wybuchła największa afera III RP, matka wszystkich afer – o tym, jak trwale zmieniła polską politykę, pisze Rafał Kalukin.

Jak schłodzić upał, czyli o dramatycznym braku klimatyzacji w publicznych obiektach, szpitalach, DPS-ach, urzędach, także w prywatnych mieszkaniach, gdzie żyją starsi ludzie – pisze Barbara Milne.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

• Kim są nowi terenowi szefowie, czyli baronowie PiS oraz ich „opiekunowie”, jakie polityczne trendy w obozie władzy wynikają z ostatnich nominacji Jarosława Kaczyńskiego – o tym w tekście Wojciecha Szackiego.

Prof. Timothy Garton Ash, znany brytyjski historyk, w rozmowie z Jackiem Żakowskim mówi o tym, jak dalece muszą zmienić się liberałowie, aby podjąć skuteczną rywalizację z populistami i wrócić do dawnego politycznego znaczenia.

O fiasku lansowanego przez PiS programu na rzecz zwiększenia dzietności przez pomoc dla kobiet niemogących zajść w ciążę i przyczynach tego niepowodzenia – w tekście Agaty Szczerbiak.

• Prof. Bogdan Zawadzki, psycholog, w rozmowie z Joanną Cieślą mówi o traumie wielkiej powodzi sprzed 25 lat na Dolnym Śląsku – jak zmieniła podejście nauki do psychologicznych następstw katastrof żywiołowych.

W Polsce niemal 2 mln mieszkań stoi pustych. Jak to możliwe, z jakich powodów, jak to liczy Główny Urząd Statystyczny? – o tym w tekście Joanny Solskiej.

Ponadto: o śmierci po japońsku; o legendarnej chińskiej piratce; o ukraińskiej matematyczce, zdobywczyni Medalu Fieldsa; o powrocie do lat 80. w popkulturze oraz o polskim atomie, który może się uczyć od atomu czeskiego.

To wszystko i jeszcze więcej w najnowszej „Polityce”. Zachęcam do przeczytania całości i życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną