Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

W obronie chrześcijaństwa

Politycy Solidarnej Polski alarmują: polscy chrześcijanie czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie.

Osoby, które otwarcie i przy użyciu sprzętu nagłaśniającego demonstrują przywiązanie do chrześcijaństwa, bywają ofiarami niestosownych żartów i braku akceptacji, a każda próba powieszenia przez te osoby w miejscu publicznym krzyża – symbolu pokoju, wywołuje agresywne komentarze przypadkowych widzów.

Posłowie Solidarnej Polski proponują w związku z tym wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisów, które zapobiegną szykanowaniu chrześcijan. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa za swój chrześcijański obowiązek „wystąpienie w obronie tych, którzy chcą w sposób swobodny i wolny manifestować swoją wiarę i przyznawać się do wyznawanej religii, nie tylko w zaciszu domowym, ale też publicznie”. Obecnie wielu chrześcijan z obawy przed prześladowaniami nie przyznaje się do chrześcijaństwa. Inni o swoim chrześcijaństwie informują wyłącznie najbliższych, a ze swoimi praktykami religijnymi boją się wyjść poza teren kościoła czy parafii, żeby nie narazić się na nieprzyjazne komentarze.

Najczęstszą formą prześladowania chrześcijan jest obrażanie ich uczuć religijnych przez domalowywanie tęczowej aureoli Matce Boskiej Częstochowskiej, podważanie świętości Jana Pawła II, żarty z kardynała Dziwisza i ks. Rydzyka, powszechna dostępność prezerwatyw, oskarżanie księży i biskupów o pedofilię, domaganie się przez ich ofiary wysokich odszkodowań w sądach oraz kręcenie filmów, pisanie książek, reżyserowanie spektakli teatralnych i budowanie instalacji artystycznych, w których w tendencyjny sposób przedstawia się Matkę Boską, Jezusa, arcybiskupa Jędraszewskiego, prezesa Kaczyńskiego i innych polskich hierarchów.

O tym, że prześladowani są nie tylko chrześcijanie, ale także samo chrześcijaństwo, świadczy rosnąca liczba aktów apostazji i masowe rezygnacje uczniów z uczęszczania na lekcje religii.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Felietony; s. 90
Reklama