Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zamieszanie z dobrymi procentami

Zamieszanie z procentami. Wielu Polaków nie przekaże ani grosza ze swoich podatków

Fundacje szacują, że zmiany w przepisach dotyczących przekazywania części podatku dla OPP uderzą w te organizacje, które zbierały środki na subkontach. Fundacje szacują, że zmiany w przepisach dotyczących przekazywania części podatku dla OPP uderzą w te organizacje, które zbierały środki na subkontach. Arkadiusz Ziółek / EAST NEWS
W związku ze znaczącym podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł wielu Polaków nie zapłaci w tym roku podatku od dochodu. I nie przekaże nic organizacjom pożytku publicznego.

Aż 24 proc. podatników nie przekaże w tym roku ani grosza ze swoich podatków na organizacje pożytku publicznego. Nie przekażą, bo tyle osób nie zapłaci w tym roku podatku od dochodów, w związku ze znaczącym podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. – U podatników tych wystąpi zerowy podatek. W sytuacji gdy podatek należny wynosi 0 zł, to także kwota odpisu na OPP wynosi 0 zł – tłumaczy resort finansów.

Dla organizacji pozarządowych ta zmiana to był prawdziwy cios. – Dla takich fundacji jak nasza wpływy z 1 proc. stanowiły jedno z najważniejszych źródeł utrzymania. Niemal 40 proc. środków dla naszych podopiecznych pozyskiwaliśmy właśnie tą drogą – mówi Beata Biały z Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Kiedy OPP zorientowały się, jak dramatyczne mogą być dla nich skutki Polskiego Ładu wprowadzającego właściwie nowy system podatkowy, rozpoczęły kampanię w celu uratowania mechanizmu. – Najpierw próbowano bagatelizować problem. Później pojawiały się różnego rodzaju pomysły włącznie z uznaniowym rozdzielaniem środków przez polityków. Na szczęście na poziomie Senatu udało się wpisać do ustawy sensowny mechanizm rekompensujący, czyli podniesienie kwoty odpisu z 1 do 1,5 proc. – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Wprowadzony przez senatorów mechanizm podwyższający kwotę odpisu na OPP próbowali odrzucić posłowie ze Zjednoczonej Prawicy. W czasie głosowania zabrakło im jednak dwóch głosów. OPP odetchnęły z ulgą. Ale nie wszystkie. – Będą fundacje, a także konkretni podopieczni różnych fundacji, którzy pozyskają dużo mniejsze kwoty niż dotychczas. Do końca kwietnia jest jeszcze czas na reakcję, na próbę dotarcia ze swoimi apelami do osób, które będą w stanie przekazać 1,5 proc.

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Zamieszanie z dobrymi procentami"
Reklama