Kraj

Przeciw, a nawet za

Kasa ważniejsza niż cnota. Tak gminy cichaczem wycofują się z uchwał anty-LGBT

Uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin wciąż obowiązują w 50 samorządach w całej Polsce. Uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin wciąż obowiązują w 50 samorządach w całej Polsce. Marta Frej
Już ponad połowa gmin i powiatów wycofała się z uchwał anty-LGBT. Honor pogromców „homoideologii” przegrywa z unijnymi dotacjami. Cała sztuka w tym, żeby wziąć pieniądze, ale zachować twarz.
Jakub Gawron, współtwórca Atlasu Nienawiści.Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl Jakub Gawron, współtwórca Atlasu Nienawiści.

Za przykład niech posłuży powiat białostocki. Sesja miała być nadzwyczajna, na temat spraw budżetowych, zwołana w trybie zdalnym. Tymczasem znienacka pojawia się projekt uchwały – stanowisko rady powiatu białostockiego w sprawie zasad horyzontalnych oraz poszanowania zasady wolności. Niektórzy dziwnym trafem wiedzą o nim wcześniej (czytaj: obecni na sali obrad mimo trybu zdalnego lokalni radni PiS, stanowiący większość). Niektórzy dowiadują się nagle, w samochodzie lub w pracy, wiadomość o projekcie dostają mailem oraz esemesem (czytaj: zrzeszeni i niezrzeszeni radni opozycji).

Ta nowa uchwała zastąpić ma starą – problematyczną – „w sprawie Karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender”. Jeszcze cztery lata temu, 25 kwietnia 2019 r., rada powiatu białostockiego była nieugięta i nie kryła swojej dezaprobaty „dla idei i praktyk, które godzą w godność człowieka i przyczyniają się do deprawacji dzieci”. A dzisiaj?

Dzisiaj w powiecie białostockim, podobnie jak w ponad stu innych samorządach, które w ostatnich latach przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT albo (inspirowane przez Ordo Iuris) Samorządowe Karty Praw Rodzin, (SKPR) trwa gorączkowe uchylanie poprzednich stanowisk czy też – jak ujmują to niektórzy – ich doprecyzowywanie.

A jeszcze do niedawna było patriotycznie i wzniośle, tradycyjnie i po katolicku. Zaczęło się od Świdnika w województwie lubelskim, który w marcu 2019 r. swoją deklaracją „Powiat Świdnicki wolny od ideologii LGBT” jako pierwszy w Polsce powiedział nie „homopropagandzie”, szerzącej się wokół w formie marszów równości i zajęć z edukacji seksualnej w szkołach. Dla samorządów dołączających do świdnickiej inicjatywy były medale i dyplomy od Przemysława Czarnka, wówczas wojewody lubelskiego.

Polityka 21.2023 (3414) z dnia 16.05.2023; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeciw, a nawet za"
Reklama