Sarkozy w Warszawie: ryzykujcie, ale odpowiedzialnie
W długiej karawanie europejskich polityków, jaka przeciąga przez Warszawę pojawił się nowy prezydent Francji, Nicolas Sarkozy.

On także chciał skłonić naszego prezydenta i premiera do przyłączenia się do unijnego kompromisu, szykowanego na 21-22 czerwca podczas szczytu w Brukseli. Sarkozy wykonał dobrze przygotowane zadanie domowe: ponieważ uznał, że Warszawa obawia się dominacji Niemiec, to próbował nas dowartościować, podkreślając publicznie, że Polska to wielki kraj.

W domyśle: jako wielki kraj nie musimy się nikogo obawiać. Równocześnie wyraził nadzieję, że jego polscy partnerzy zrozumieją trudności Francji, gdzie 55 proc. społeczeństwa odrzuciło traktat konstytucyjny, a mimo to on, Sarkozy, ryzykuje, by zasadniczą treść traktatu ponownie Francuzom sprzedać.

W domyśle: każdy musi z czegoś ustąpić i coś zaryzykować. Argument z Niemcami, których głos polska propozycja osłabia, Francji nie przekona z dwóch powodów. Sojusz francusko-niemiecki jest dla Francji podstawą wszelkiej polityki.

A dwa: po raz pierwszy w traktacie konstytucyjnym dumna Francja odstąpiła od wyznawanej przez dziesiątki lat powojennej zasady politycznej obstawania przy parytecie z Niemcami. Zawsze dotąd pilnowała, by nie mieć mniej głosów, niż Berlin. Skoro sama z tego zrezygnowała, nie będzie miała wielkiego zrozumienia dla polskich argumentów.

Ale Warszawa, która zaczęła grę z pierwiastkiem kwadratowym, musi już być konsekwentna: jeśli moment polskich ustępstw nadejdzie, to powinny być raczej złożone na ręce prezydencji niemieckiej i w ostatniej chwili, by coś jeszcze utargować, a nie teraz na ręce Sarkozy’ego.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną