Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bastian czy Sebastian?

Bastian czy Sebastian? Na liście imion trwa społeczna rewolucja

Rada Języka Polskiego nie może już negatywnie opiniować imion – może co najwyżej wydawać zalecenia. Rada Języka Polskiego nie może już negatywnie opiniować imion – może co najwyżej wydawać zalecenia. Oleggg / Shutterstock
W Polsce mamy już dwóch Jowiszów, kolejnych dwóch Oksjanów i tyle samo chłopców o imieniu Moda.

Na liście imion od kilku lat trwa społeczna rewolucja. Zaczęło się w marcu 2015 r., kiedy rząd poluzował ograniczenia w ich nadawaniu. W efekcie jedynym ograniczeniem jest dziś zasada, że imię nie może być dla dziecka obraźliwe – np. Antena. Ale Atena jest już dopuszczalna. Imię nadano już 90 dziewczynkom. W efekcie od kilku lat Polacy prześcigają się w oryginalności. Kulturową rewolucję łatwo można przeoczyć, śledząc czołówkę najpopularniejszych imion według danych z systemu PESEL.

I tak na szczycie rankingu najpopularniejszych imion żeńskich od lat króluje: Anna, z rekordową liczbą 1 075 653 osób o tym imieniu. Anny całkowicie oderwały się od peletonu imion. Zostawiły daleko w tyle drugie w rankingu Katarzyny, których jest w systemie PESEL 605 826. W przypadku panów też pachnie tradycją. Na podium znaleźli się: Jan (645 988), Piotr (606 080) i Stanisław (57 826). Poza pudłem jeszcze Andrzej – 411 638.

Znacznie ciekawiej prezentuje się dół tabeli imion. W Polsce mamy już dwóch Jowiszów, kolejnych dwóch Oksjanów i tyle samo chłopców o imieniu Moda. Nie brakuje również Krysztofów i Lenardów, co do których można mieć podejrzenia, że mieli być Krzysztofami i Leonardami, ale nie wszystko się udało. U dziewczynek jest bardziej oryginalnie. Tak oryginalnie, że w 2022 r. interweniować postanowiła Rada Języka Polskiego, która przez wiele lat stała na straży jakości polskich imion. Ale od ośmiu lat w zasadzie pozbawiona została tych prerogatyw. I teraz nie może już negatywnie opiniować imion; może co najwyżej wydawać zalecenia. W zeszłym roku na liście 69 imion, których Rada sugeruje nie nadawać, znalazła się m.in. Xymena (głównie ze względu na pisownię przez X), ale też Poziomka i Pacyfik. Z danych PESEL wynika, że autorytet Rady w tej kwestii nie zawsze działa.

Polityka 26.2023 (3419) z dnia 20.06.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Bastian czy Sebastian?"
Reklama