Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Liberał Tuska

Liberał Tuska. Kim jest jeden z najważniejszych doradców PO od gospodarki?

Andrzej Domański Andrzej Domański Piotr Kamionka / Reporter
Andrzej Domański zamierza startować do Sejmu i na warszawskiej liście może liczyć na wysokie miejsce. W polityce działa od niedawna – nie licząc zaangażowania w młodzieżówkę Unii Wolności. Jest konsultantem i współautorem większości propozycji i rozwiązań, które dotąd PO przedstawiła w kampanii.

Kim jest jeden z najważniejszych doradców Donalda Tuska w sprawach gospodarczych? To główny ekonomista think tanku PO Instytutu Obywatelskiego, zarządzający de facto jego pracami, Andrzej Domański. Ma niewielką rozpoznawalność, ale pracuje na to, by stać się główną gospodarczą twarzą PO. W filmikach publikowanych w mediach społecznościowych punktuje program Konfederacji oraz tłumaczy, dlaczego sytuacja gospodarcza jest gorsza, niż przekonują rządzący. PO chce, by jako ekspert z dużym doświadczeniem w biznesie stał się symbolem ponownego zbliżenia partii do przedsiębiorców.

Domański zamierza startować do Sejmu i na warszawskiej liście może liczyć na wysokie miejsce. W polityce działa od niedawna – nie licząc zaangażowania w młodzieżówkę Unii Wolności. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przez 14 lat pracował na rynku kapitałowym jako analityk rynku akcji, dyrektor inwestycyjny oraz członek zarządu w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. Był m.in. członkiem zarządu w Eques Investment, dyrektorem ds. zarządzania funduszami w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych Noble Fund SA oraz specjalistą ds. badań branżowych w banku BPH. W 2018 r. wstąpił do PO, a rok później startował w wyborach do Sejmu w Krakowie; nie zdobył mandatu. W PO bardziej angażuje się w prace eksperckie niż w życie partyjne. Blisko współpracuje z Marcinem Kierwińskim, Janem Grabcem i Bartłomiejem Sienkiewiczem, dobrze dogaduje się też z Arkadiuszem Myrchą, Arkadiuszem Marchewką i Kingą Gajewską, z którymi współpracuje w sztabie KO.

Pracuje też nad programem na wybory, który ma być przedstawiony we wrześniu. Jest konsultantem i współautorem większości propozycji i rozwiązań, które dotąd PO przedstawiła w kampanii – m.in. tych związanych z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 60 tys.

Polityka 33.2023 (3426) z dnia 08.08.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Liberał Tuska"
Reklama