Kraj

Polityka i obyczaje

Polityka
Ciekawe, czy pisowcy zrobią sobie quiz „Kto to powiedział?”.

Andrzej Stankiewicz uważa, że Przemysław Czarnek marzy o premierostwie („Newsweek”): „Czarnek obstawia zachowawczo i bardzo przytomnie, że jeśli PiS zachowa władzę, to będzie musiało się dogadać z Konfederacją. (…) Kto mógłby być lepszym premierem koalicji PiS-Konfederacja niż taki gość? Wszak od lat systematycznie i ekshibicjonistycznie pracuje na tytuł pierwszego konserwatywno-narodowego ultrasa. Tak, w całym PiS to on najlepiej pasuje do Konfederacji. W sumie spokojnie mógłby się tam zapisać, nawet ostatnio zaczął atakować Ukraińców”. Czarna wizja.

Prof. Rafał Chwedoruk („Plus Minus”) o zapleczu wyborczym Konfederacji: „generacja Z, która jest głównym elektoratem Konfederacji, wzrastając z technologią cyfrową, otrzymała specyficzną edukację – jest przyzwyczajona, że w sieci wszystko dzieje się szybko, że co chwilę zajmujemy się czymś innym. Nieustannie poszukuje nowych bodźców i nie zawsze chętnie się wgłębia w treść. Z programu Konfederacji ci młodzi ludzie wybierają to, co im akurat pasuje – wątki antyzusowskie i antypodatkowe – a nie szukają np. zakładek związanych z aborcją”. Trzymają się zasady: czego nie widzę, tego nie ma.

OKO.press przytacza słowa Szymona Hołowni: „Ostatni tydzień to jest taki tydzień, w którym wszyscy się dowiedzieli, że Trzecia Droga jest. Może ma problemy, ale jest żywym organizmem. Czas dyskusji się skończył”. Wydyskutowali, że żyją, ale czy to wystarczy, by przeżyć?

Piotr Zaremba dla „Rzeczpospolitej” o upadku NIK pod rządami Mariana Banasia: „Mamy więc definitywną zapaść autorytetu w założeniu niezależnego, kontrolującego inne ciała. Nikt się temu szczególnie nie dziwi, bo w Polsce w sferze publicznej możliwa jest dowolna patologia.

Polityka 34.2023 (3427) z dnia 14.08.2023; Felietony; s. 98
Reklama