Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polska–Niemcy: jak się widzimy

Wizerunek Niemiec w Polsce jest znacznie lepszy niż Polski w Niemczech

47 proc. Polek i Polaków uznaje stosunki za dobre, a 39 proc. za złe. 47 proc. Polek i Polaków uznaje stosunki za dobre, a 39 proc. za złe. Raja Sen / Unsplash
Jesteśmy głęboko podzieleni także w ocenie stanu stosunków z sąsiadami zza Odry.
Lech Mazurczyk

Porcję danych na ten temat dostarcza najnowszy „Barometr Polska–Niemcy”, cykliczne badanie sondażowe prowadzone w obu krajach od 2000 r. Teraz 47 proc. Polek i Polaków uznaje stosunki za dobre, a 39 proc. za złe. Na opinię o stosunkach niewielki wpływ zdają się mieć najnowsze działania rządu PiS. W „Barometrze” nie wychwycono rok do roku gruntownej zmiany, co objaśniane jest tym, że już w zeszłorocznej edycji oceny polskich respondentów były najgorsze od lat.

Opinie się pogorszyły

Ton polskiej debaty wpłynął natomiast na zmianę samego postrzegania Niemiec przez Polaków. W „Barometrze” pytano o stan niemieckiej gospodarki, szanowanie zasad demokracji, warunki do inwestowania, walkę z korupcją i traktowanie cudzoziemców – we wszystkich tych obszarach polskie pozytywne odpowiedzi w porównaniu z poprzednim rokiem spadły o kilka punktów procentowych (np. w odniesieniu do gospodarki z 74 proc. na 69), a wzrosły tylko w kwestii respektowania praw kobiet i mniejszości.

W drugą stronę pogorszyły się opinie Niemców o polskiej gospodarce (spadek pozytywnych ocen z 35 proc. na 32), klimacie inwestycyjnym (z 32 proc. na 29) i traktowaniu cudzoziemców, tu aż o 6 pkt proc. w dół, z 31 proc. do 25, najwyraźniej pod wpływem kryzysu humanitarnego na granicy z Białorusią. Wszystkie pozytywne wskazania Niemców są niższe niż pozytywne odpowiedzi Polaków, toteż ogólny wizerunek Niemiec w Polsce jest znacznie lepszy niż Polski w Niemczech.

Kto jest winny? Bez niespodzianek

Nowością ostatniego roku był m.in. wniosek rządu Zjednoczonej Prawicy o wypłatę odszkodowań za polskie straty wojenne. Tylko 19 proc. zapytanych Polaków sądzi, że celem jest uzyskanie środków, które faktycznie zasilą budżet państwa.

Polityka 36.2023 (3429) z dnia 29.08.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska–Niemcy: jak się widzimy"
Reklama