W bazie wojsk USA w Niemczech zebrały się delegacje ponad 40 krajów. Celem jest wzmocnienie Ukrainy na czas walki i sprawienie, by Rosja nie miała szans w żadnej nowej wojnie. „Nie mamy czasu do stracenia, musimy narzucić sobie wojenne tempo” – apelował sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Nowoczesne państwo niemieckie powstało z krwi i żelaza. Ale nowocześni Niemcy – i cały pionierski nurt ekologiczny – pochodzą z lasu.
Druga część wywiadu z byłym premierem, szefem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Dziś o niemieckiej polityce obłaskawiania Putina, o przyszłości Rosji i Zachodu, o zewnętrznym i wewnętrznym bezpieczeństwie Polski. I o wyborach.
Protoplasta paktu Ribbentropp-Mołotow? W okrągłą rocznicę układu z Rapallo warto się zastanowić, jak do niego doszło i co z niego przez lata zostało. Historia nigdy nie toczy się bowiem wzdłuż prostych linii.
Ukraińcy łagodzą ton i wysyłają do Niemiec pojednawcze sygnały, choć w broniącym się przed agresją kraju trwa dyskusja na temat relacji z Niemcami. W Berlinie spór o pomoc wojskową dla Kijowa zaczyna dzielić koalicję.
Czy unijne instytucje i stolice wykazują wystarczające zdecydowanie i jedność w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę? Czego powinniśmy oczekiwać od Europy? Rozmowa z doświadczonym polskim i unijnym dyplomatą Markiem Prawdą.
Mimo wszystkich rewolucyjnych zmian Berlin nie jest gotowy ponieść wysokiego ryzyka, jakim byłoby rzucenie na szalę wszystkiego, czego wymagałaby aktualna sytuacja.
Premier Morawiecki nie chciał się odciąć od Viktora Orbána, z upodobaniem za to atakował Niemcy i Francję. Tak się buduje europejską jedność w obliczu rosyjskiej agresji?
Większość Putin-Versteher najpierw schowała głowy w piasek, a potem zdystansowała się od agresora. Lecz tylko nieliczni publicyści wczuwający się w zbolałą „rosyjską duszę” mają wyrzuty sumienia.
Na finał zapowiedzianej przez Olafa Scholza rewolucji w niemieckiej polityce wschodniej trzeba będzie jeszcze zaczekać. Łatwiej zmienić zdanie niż system.