Kraj

Zalewski: były znajomy prezydenta

Fot. Tadeusz Późniak Fot. Tadeusz Późniak
Paweł Zalewski, wiceszef PiS i najlepszy poseł 2007 zawieszony w prawach członka partii.

Bezpośrednią przyczyną zawieszenia Zalewskiego była jego krytyka działań minister spraw zagranicznych Anny Fotygi na antenie radia TOK FM podczas rozmowy z Igorem Janke.
(Przeczytaj treśc wywiadu)

Paweł Zalewski został uznany za najlepszego posła w tym sezonie w tegorocznym rankingu parlamentarzystów stworzonym przez POLITYKĘ oraz sprawozdawców i dziennikarzy politycznych.

Zdaniem Janiny Paradowskiej poseł Zalewski biegle porusza się na trudnym gruncie polityki międzynarodowej, bez zgrzytów kieruje komisją spraw zagranicznych i udowadnia, że są w PiS politycy potrafiący rozmawiać o Unii Europejskiej, Rosji, Niemczech spokojnie, kompetentnie.

Prezydent Lech Kaczyński nazwał zaś wypowiedź Zalewskiego "tak zdumiewającą, jak to tylko możliwe" a swoją znajomość z posłem uznał za zakończoną.


Przeczytaj również:

  • Felieton Daniela Passeta "Paweł Zalewski - ofiara sukcesu". Wszczynając postępowanie dyscyplinarne i zawieszając Pawła Zalewskiego w prawach członka PiS, bądź co bądź wiceprezesa tej partii, posła i przewodniczącego komisji sejmowej, prezes JK potwierdza tylko, że nie znosi niesubordynacji, najmniejszej samodzielności, każdy musi myśleć tak jak on i powtarzać jak za panią matką.
  • Pani minister nie tańczy (sylwetka Anny Fotygi) - Według pogłosek Anna Fotyga wkrótce przestanie być ministrem spraw zagranicznych. Ona sama je dementuje, ale jakby bez przekonania. Czy w ogóle kiedykolwiek miała przekonanie do tej pracy?


Wywiady w radiu TOK FM

  • Janusz Onyszkiewicz: W Brukseli nie ma kontrowersji w sprawie ustaleń szczytu. Kontrowersje są w Polsce. Europosłom trudno zrozumieć zachowanie polskiego rządu, odpowiadam im, że niestety negocjacje były prowadzone w sposób bardzo niekompetentny, bardzo nieprofesjonalny, a winę ponosi przede wszystkim pani minister Fotyga.(Rozmawiał Jacek Żakowski, 6 lipca 2007)
  • Waldemar Pawlak: PSL poprze wniosek PO o wotum nieufności dla Fotygi. Premier powinien już wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje i dać na stanowisko ministra spraw zagranicznych lepszego fachowca, kogoś kto by dawał gwarancję, że ta polityka polska będzie poważna i skuteczna. (Rozmawiał Jarosław Kurski, 4 lipca 2007)
  • Paweł Zalewski: Nie rozumiem dlaczego nie mamy ambasadora w Lizbonie. To nie jest tak, że polskie interesy nie będą tam reprezentowane, nie będą bronione, natomiast oczywiście nie jest rzeczą właściwą, aby w ważnym kraju UE, a szczególnie w kraju prezydencji, nie było ambasadora. Osobistą kompetencją pani minister spraw zagranicznych jest przedstawienie kandydatów na stanowiska ambasadorskie.(Rozmawiał Igor Janke, 3 lipca 2007)Informacje IAR:

Reklama

Czytaj także

Kraj

O co chodzi Lewicy

Opinie, kto, poza Jarosławem Kaczyńskim, wygrał na głosowaniu w sprawie europejskich pieniędzy, są podzielone. Ale pewne jest, że opozycja jako całość mocno oddaliła się od perspektywy zwycięstwa nad Zjednoczoną Prawicą.

Rafał Kalukin
14.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną