Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kościół wolny od polityki?

Kościół wolny od polityki? Kropla drąży skałę

O. Paweł Gużyński (w środku) na II Forum „Obecni w Kościele” Kongresu Katoliczek i Katolików. Gdańsk, 25-26 listopada 2023 O. Paweł Gużyński (w środku) na II Forum „Obecni w Kościele” Kongresu Katoliczek i Katolików. Gdańsk, 25-26 listopada 2023 Polityka
Dominikanin Paweł Gużyński wymyślił kampanię pod hasłem: „Kościół wolny od polityki”. W sumie materiały wideo jej poświęcone dotarły do 5,5 mln osób.
O. Paweł GużyńskiPiotr Kamionka/Reporter O. Paweł Gużyński

Wprawdzie większość Polaków oczekuje, że to polityka będzie wolna od Kościoła, ale od czegoś trzeba zacząć. Aktywny w sprawach publicznych dominikanin Paweł Gużyński wymyślił kampanię pod odwrotnym hasłem: „Kościół wolny od polityki”. Prowadził ją przez kilka ostatnich miesięcy z grupą osób zebranych w Kongresie Katoliczek i Katolików, z młodszymi wolontariuszami, ale nie tylko – zaangażował się np. prof. Andrzej Zoll, były rzecznik praw obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego. W ostatnią niedzielę o. Gużyński podsumował tę kampanię na forum Kongresu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Aktywiści interweniowali 72 razy. Robili to, gdy dostawali zgłoszenia o obecności partyjnej propagandy w przestrzeni kościołów. Weryfikowali je, potem pisali maile, dzwonili – starali się zmuszać do reakcji kościelnych hierarchów. Najbardziej efektowna okazała się sprawa posła PiS Jarosława Zielińskiego (to ten, który kilka lat temu jako wiceminister spraw wewnętrznych wykorzystał policjantów z białostockiej prewencji do wycinania konfetti na uroczystości ze swoim udziałem). Jak mówił o. Gużyński, Zieliński „pozwolił sobie wejść na ambonę podczas mszy w Narewce i głosić 25 minut czystej propagandy, a w tym czasie proboszcz był uśmiechnięty od ucha do ucha”. Było to w środku kampanii wyborczej, a dokładniej w rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”.

Interwencja skończyła się w sposób odwrotny do zamierzonego, ale wiele mówiący o obecnych szansach na Kościół wolny od polityki. Otóż po tym jak o. Gużyński opublikował w mediach społecznościowych krótki komentarz wideo (tzw. rolkę) do mowy Zielińskiego i braku publicznej reakcji miejscowego biskupa Józefa Guzdka, ten ostatni zadzwonił do jego przełożonego w zakonie dominikanów, mówiąc, że czuje się pomówiony i domaga się przeprosin.

Polityka 49.2023 (3442) z dnia 28.11.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kościół wolny od polityki?"
Reklama