Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tęczowy Poznań

Tęczowy Poznań. Kiedyś konserwatywny, dziś najbardziej przyjazny LGBT

Poznań. Sesja Rady Miasta, 11 lutego 2020 r. Poznań. Sesja Rady Miasta, 11 lutego 2020 r. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
Jak w ciągu kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce?

Polskie i tęczowe flagi, a na nich hasła, takie jak „demoralizacja”, „HIV-AIDS” oraz „gwałty na dzieciach”, zabrało ze sobą na radę miasta w Poznaniu kilkudziesięciu mieszkańców sprzeciwiających się uchwale równościowej. Mała grupa protestujących była nie tylko widoczna, ale też głośna. Do radnej Marty Mazurek z KO zebrani krzyczeli, że jest „hitlerowską lewaczką”, a przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz (KO) usłyszał, że reprezentuje „dyktatora Tuska”. Wcześniej przez blisko godzinę w imieniu radnych PiS głos zabierał Przemysław Alexandrowicz. Mówił, że – ostatecznie przegłosowany – dokument ma na celu „utęczowienie” Poznania; radni PO odpowiadali, że chodzi o równość dla wszystkich. Prace nad programem trwały w Poznaniu trzy lata (2020–23), a jego główne cele ustalono na podstawie przeprowadzonego w 2020 r. badania wśród grup narażonych na dyskryminację oraz konsultacji społecznych. Dokument określa ogólne wartości i priorytety polityki równościowej, jak edukacja równościowa dla dzieci, transport publiczny uwzględniający potrzeby osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, osób nieznających języka polskiego, rodziców z dziećmi oraz warsztaty antydyskryminacyjne dla urzędników. „W uchwale nie ma niczego, przeciwko czemu dzisiaj państwo protestujecie” – odpowiadała grupce mieszkańców Poznania Marta Mazurek.

O tym, jak w ciągu kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce, rozmawiano podczas dyskusji w Lokum Stonewall, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. „Mój poprzednik tkwił w micie endeckości Poznania i spójnie z nim podejmował decyzje, w tym zakazywał marszów równości.

Polityka 5.2024 (3449) z dnia 23.01.2024; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęczowy Poznań"
Reklama