Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czarny piątek na giełdzie

Do odzieżowego giganta, spółki LPP, należą takie marki jak Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay. Do odzieżowego giganta, spółki LPP, należą takie marki jak Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay. Wojciech Stróżyk / Reporter
Wszystko za sprawą publikacji raportu amerykańskiej wywiadowni Hindenburg Research. Liczący ok. 100 stron dokument jest efektem gospodarczego śledztwa.

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie przeżyli w piątek 15 marca chwile grozy – zwłaszcza ci, którzy w swoim portfelu mieli akcje odzieżowego giganta, spółki LPP (marki Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay). A było ich wielu, bo LPP należy do grupy spółek z WIG20, zaś fundusze inwestycyjne i emerytalne chętnie je gromadzą jako pewne i stabilne źródło zysków. Tymczasem w czarny piątek kurs LPP runął, akcje straciły ponad 35 proc. Wszystko za sprawą publikacji raportu amerykańskiej wywiadowni Hindenburg Research zatytułowanego „Działanie za linią wroga: jak firma modowa LPP SA zamaskowała fałszywą »wyprzedaż« w Rosji, używając fasadowych podmiotów i zaszyfrowanych kodów kreskowych”. Liczący ok. 100 stron dokument jest efektem gospodarczego śledztwa przeprowadzonego przez detektywów HR. Dowodzą w nim, że deklarowane przez LPP wycofanie się z rynku rosyjskiego jest działaniem pozornym, a spółka nadal handluje swoimi ciuchami w Rosji za pośrednictwem spółek z Kazachstanu.

„Raport jest elementem przygotowywanego od 5 miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajową Agencję Skarbową” – wyjaśniła gdańska centrala LPP, która podejrzewa próbę wrogiego przejęcia. Zaprzecza też wszystkim informacjom HR; zgłosiła sprawę do prokuratury i Komisji Nadzoru Finansowego.

Akcjonariusze mają jednak sporo wątpliwości, bo raport HR jest dość szczegółowy, ilustrowany kopiami dokumentów i kodami kreskowymi ubrań, mającymi potwierdzać prawdziwość oskarżeń. Nie wszyscy jednak temu ufają, bo oskarżyciel ma interes w załamaniu kursu LPP. Hindenburg Research to połączenie wywiadowni gospodarczej i funduszu inwestycyjnego.

Polityka 13.2024 (3457) z dnia 19.03.2024; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama