Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dekalog wykształciucha

List od Czytelnika: Jak przekonywać innych, by tak jak ty poszli na wybory.

Redakcja Polityki.pl otrzymała od anonimowego Czytelnika list pt. "Dekalog wykształciucha". Uznaliśmy, że warto się nim z Wami podzielić.


DEKALOG WYBORCZY WYKSZTAŁCIUCHA
Jak przekonywać innych, by tak jak ty poszli na wybory.1. Powiedz, że nie działasz w niczyim imieniu!
To ważne! Że robisz to tylko dla siebie i dla swojej rodziny, przyjaciół, sąsiadów, znajomych, kolegów w pracy. Bo Ci zależy. Ale nie masz w tym osobiście żadnego interesu. Bo chcesz żyć w normalnym kraju. Bez podsłuchów, dyktafonów, „gwoździ", policji o szóstej rano pod drzwiami normalnych ludzi. I żeby nikt Cię więcej nie nazywał „ciemnym ludem, który to kupi".


2. Stosuj elementy perswazji, nie agitacji:

  • Wybierz w swoim otoczeniu wahających się i niechętnych do pójścia do wyborów - tylko te dwie grupy możesz zachęcić.
  • Rozłóż rozmowę na kilka spotkań (choćby w sklepie, w windzie, na spacerze z psem) - na pierwszym tylko słuchaj, niewiele mów, tylko zasygnalizuj, zaciekaw, zasiej - niech rośnie!
  • Na drugim zburz najważniejszy z filarów - sposoby w pkt. 4 - i łagodnie pokaż, że są inne możliwości. Dopiero na trzecim pokaż swoją niechęć do takiego stylu rządzenia, ale nigdy nie oczekuj deklaracji z drugiej strony; pozostaw jej wolny wybór!

UWAGA: w kręgu rodzinnym i przyjaciół możesz poprosić o osobistą przysługę dla siebie, podobnie jak prosisz o pomoc w przeniesieniu mebla - „wiem, że masz to w nosie, jednak proszę, zrób mi przyjemność, znajdź te 20 minut, zagłosuj jak chcesz, ale wiesz ...". Rozmawiaj, wysyłaj maile - ale tylko w bliskim kręgu znajomych, rodziny, przyjaciół.


3. Pokaż i rozbij 3 argumenty fundamentalne rządzącego przez dwa lata układu PiS - Samoobrona - LPR opartego na ideach (1) ścigamy przestępców, (2) jesteśmy z Kościołem, (3) jesteśmy z Solidarnością:

  • najgłośniejsze zatrzymania to Blida (nie żyje), doktor Mariusz G. (uwolniony od zarzutu zabójstwa) minister PiS Kaczmarek (zatrzymany bezpodstawnie) dawny minister Wąsacz (ma dostać 6300 zł za bezpodstawne zatrzymanie), Piotr Tymochowicz (zatrzymany prewencyjnie). Tymczasem śledztwa wobec koalicjantów - Putry, Leppera, Giertycha, są przenoszone i przewlekane.
  • z którym Kościołem - kardynałów Dziwisza i Macharskiego, biskupów Nycza, Gocłowskiego i Życińskiego? Czy kościołem Rydzyka i Jankowskiego?
  • z którą Solidarnością? Prawdziwą - Wałęsy, Kuronia, Michnika, Mazowieckego, Frasyniuka, Labudy, Lityńskiego, Rulewskiego? Czy jakąś inną?


4. Twój głos jest ważny! Nie strać głosu, nie marnuj głosu!
Nie głosuj na małe partie - wybory to poważna gra. Masz tylko 2-3 możliwości, każda z partii ma plusy i minusy. Musisz iść na kompromis, ale nigdy ze złymi, kłamcami, podsłuchiwaczami, obraźnikami. W wyborach nie zawsze masz to co chcesz, ale zawsze możesz wybrać ludzi podobnych sobie - normalnych, serdecznych, ciepłych, myślących, wierzących, ale nie w ojca Rydzyka. Nie możesz też zostać w domu, przekonaj innych, by nie zaspali, by się ruszyli - lokal wyborczy jest maksymalnie 15 minut od domu! Potem będą kląć i żałować przez 4 lata.


DLA TYCH, CO WAHAJĄ SIĘ, CZY IŚĆ NA WYBORY!


5. Pamiętaj - nigdy więcej nie dopuszczaj chamów i warchołów do władzy.
Polityk nie zawsze mówi prawdę - fakt! Podczas kampanii nawet bardzo rzadko - fakt! Potem tworzy dziwaczne koalicje - fakt! Ale możesz się nie dać! Głosuj na tych, którzy są względnie stabilni - mają zasady, ale także ich przestrzegają! Wybierz mądrych!


6. Pomyśl o bliskich. Jeśli sam uważasz, że jesteś już za stary - masz przecież dzieci, masz wnuki.
Pomyśl, w jakiej Polsce będą żyli, w jakiej żyją dziś, w jakiej chcą żyć. Oni są już Europejczykami, na wakacje jadą, gdzie chcą i stać ich na te wakacje. Może teraz pracują w Unii, może pomieszkają tam kilka lat. Nie zamykaj swoim dzieciom granic, nie pozwalaj obrażać sąsiadów.


7. Patrz na działania - z kim wolisz być?
Z Borusewiczem - „zamokniętym kapiszonem", Sikorskim - „promotorem KGB", Zalewskim i prof. Bartoszewskim -„skończone znajomości", prof. Mellerem - „odzyskane MSZ". Pozostali -Szczygło, Karski, Gosiewski, Kuchciński, Kruk, Fotyga - kim oni są? A może Nelly Rokita? Ona walczy dziś wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim, który nazywał jej męża najgorszym z przestępców. I podobno pracuje dla dobra kobiet u Lecha Kaczyńskiego, który pozwala bezkarnie obrażać swoją żonę.


8, 9 i 10 To są punkty na Twoje własne pomysły - bądź kreatywny, ale nikogo nie urażaj!

Autorzy: 5 wykształciuchów, 2 psychologów, socjolog, inżynier. Dołącz do nas!


ZOBACZ: sondy wśród mieszkańców Warszwy

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną