Kraj

Limit cudów

U progu 2008 r. warto przyjąć założenie, że limit cudów dla Polski się wyczerpał.

Już dawno nie było tylu dobrych wiadomości pod koniec roku. Gospodarka rośnie rekordowo, podobnie jak płace; bezrobocie najniższe od lat, deficyt budżetu na szokująco niskim poziomie. Nieoczekiwanie - jeśli przypomnieć sobie atmosferę sprzed roku - skończył się okres politycznej smuty, czyli hałaśliwych, chaotycznych i niezbornych rządów populistycznej koalicji.

Historia IV RP, która miała trwać dekady, dobiegła końca po niespełna dwóch latach, przerwana wyrokiem wyborców. Nowy rząd i premier sprawiają wrażenie rozsądnych, spokojnych, nienapastliwych - a to już prawdziwa polityczna i moralna rewolucja.

Również w Europie mamy serię fortunnych zdarzeń: udało się wreszcie rozwiać wiszącą nad Unią atmosferę zwątpienia i podpisać traktat reformujący Wspólnotę. Dzięki temu Unia, wreszcie z naszym udziałem, jest lepiej przygotowana, aby podjąć globalną rywalizację i odpowiedzialność. A co najważniejsze dla nas - wchodzimy właśnie do strefy Schengen. Znikają kontrole graniczne; symbolicznie i praktycznie Polska staje się częścią wolnego, otwartego i przyjaznego świata. Dla pokoleń, które pamiętają zaduch z czasów PRL, to chyba jedna z najbardziej podniosłych chwil w życiu. 

Myślę, że u progu 2008 r. warto przyjąć założenie, że limit cudów dla Polski się wyczerpał. I teraz pora pomóc Opatrzności.

  
Polityka 51.2007 (2634) z dnia 22.12.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 12
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną