Kraj

Wolni Królowie czy Wielki Piątek?

Nowy wolny dzień może rodzić pokusę rozciągnięcia okresu świąteczno-noworocznego.

Za dwa tygodnie, które marszałek Sejmu ma na rozpatrzenie wniosku Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli, ruszy akcja zbierania 100 tys. podpisów pod tym obywatelskim projektem. Na razie Komitet, na czele z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim, zebrał kilkanaście tysięcy podpisów, do Sejmu złożył 3 tys. – Po tysiąc na każdego króla – mówi Maria Maciaszczyk, łódzka pełnomocnik Komitetu, na co dzień szefowa gabinetu prezydenta Łodzi. 100 tys. podpisów ma trafić do Sejmu 24 czerwca.

Inicjatywę poparli już m.in. prezydent Wrocławia, Bydgoszczy, burmistrz Skoczowa, sekretarz miasta Płocka (mają włączyć się w zbiórkę podpisów), a także hierarchowie kościelni (m.in. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskupowie Józef Michalik, Stanisław Nowak, Stanisław Gądecki). W Europie wypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Finlandii i we Włoszech. W Polsce było tak do 1960 r.

Nowy wolny dzień może rodzić pokusę kolejnego „mostu” i rozciągnięcia okresu świąteczno-noworocznego. Na Wiejskiej rozważany jest także inny pomysł, zaproponowany przez posłankę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską, by dniem wolnym od pracy był Wielki Piątek. – Bardzo chciałabym zgłosić to jako projekt, ale muszę mieć przede wszystkim poparcie klubu. Pewnie będziemy o tym rozmawiać na jego najbliższym posiedzeniu – zapowiada posłanka.

  
 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Suszarki do rąk są za głośne dla dzieci – alarmuje 13-letnia badaczka

Dzieci to doskonali obserwatorzy, dostrzegający często to, co umyka dorosłym. 13-letnia Nora Louise Keegan zrobiła to niedawno na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego, pisząc o hałasie z elektrycznych suszarek do rąk.

Piotr Rzymski
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną