Kraj

Wolni Królowie czy Wielki Piątek?

Nowy wolny dzień może rodzić pokusę rozciągnięcia okresu świąteczno-noworocznego.

Za dwa tygodnie, które marszałek Sejmu ma na rozpatrzenie wniosku Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli, ruszy akcja zbierania 100 tys. podpisów pod tym obywatelskim projektem. Na razie Komitet, na czele z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim, zebrał kilkanaście tysięcy podpisów, do Sejmu złożył 3 tys. – Po tysiąc na każdego króla – mówi Maria Maciaszczyk, łódzka pełnomocnik Komitetu, na co dzień szefowa gabinetu prezydenta Łodzi. 100 tys. podpisów ma trafić do Sejmu 24 czerwca.

Inicjatywę poparli już m.in. prezydent Wrocławia, Bydgoszczy, burmistrz Skoczowa, sekretarz miasta Płocka (mają włączyć się w zbiórkę podpisów), a także hierarchowie kościelni (m.in. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskupowie Józef Michalik, Stanisław Nowak, Stanisław Gądecki). W Europie wypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Finlandii i we Włoszech. W Polsce było tak do 1960 r.

Nowy wolny dzień może rodzić pokusę kolejnego „mostu” i rozciągnięcia okresu świąteczno-noworocznego. Na Wiejskiej rozważany jest także inny pomysł, zaproponowany przez posłankę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską, by dniem wolnym od pracy był Wielki Piątek. – Bardzo chciałabym zgłosić to jako projekt, ale muszę mieć przede wszystkim poparcie klubu. Pewnie będziemy o tym rozmawiać na jego najbliższym posiedzeniu – zapowiada posłanka.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną