Kraj

Okulary pani Tysiąc

Czy przystoi prymasowi powoływać się przykład konkretnej osoby prywatnej?

Słowa Prymasa Glempa wygłoszone w święto 3 Maja wydały niebywały, nawet jak na warunki polskie, owoc. Media rozważają, czy kupione, jak doniósł ksiądz Prymas, za tysiąc złotych okulary pani Tysiąc mogły uzasadniać żądanie dokonania aborcji.

Nie ulega wątpliwości, iż Prymas Polski uważa, że nie mogły.

Nasuwa się refleksja wykraczająca poza zasadniczy problem poruszony przez Prymasa w trakcie homilii, a więc zasadności lub bezzasadności aborcji. Chodzi o kwestię obyczajności.

Otóż najwyższej rangi hierarcha Kościoła katolickiego, kardynał i Prymas Polski, powołuje się w trakcie kazania głoszonego podczas Mszy Świętej na przykład moralnego wyboru dokonanego przez nazwaną z imienia i nazwiska kobietę.

Zadziwia, ze nikt, żaden etyk, teolog, ni filozof moralny, nie pyta publicznie czy hierarsze takie formułowanie myśli przystoi.

Jakże często biskupi głoszą, że pewnych rzeczy mówić nie wolno. Ba, o pewnych rzeczach nie powinno się nawet myśleć - bo, jak mawiają księża, "nie przystoi".

Czy przystoi przedstawicielowi Kościoła powoływać się z ambony na konkretny i wyraźnie w jego mniemaniu negatywny przykład żyjącej i powszechnie znanej osoby prywatnej, wymieniając ją z nazwiska?

Nie jest to pytanie skierowane do Prymasa. Nie jest ono nawet skierowane do Kościoła. To pytanie do sumień Polaków.

WIĘCEJ:

  • Gdzie te dzieci?: Grozi nam zapaść. Zbliża się lawina starych, ale nie rodzą się młodzi. Zakaz aborcji jest, z kościoła grzmi się na antykoncepcję, a dzieci nie ma. Nowy rząd wychodzi problemowi naprzeciw. A to z becikowym, a to z przedłużonymi urlopami macierzyńskimi, a to z obietnicą, że młode matki nie będą z pracy wylewane. Jak te zabiegi mają się do realnych powodów, dla których dzieci się nie rodzą?
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną