Kraj

Prezydent walczy z pomostówkami

Fot. Ed Yourdon, Flickr, CC by SA Fot. Ed Yourdon, Flickr, CC by SA
Prezydent Lech Kaczyński 9 października podczas wystąpienia na zjeździe krajowym NSZZ „Solidarność” zapowiedział, że zrobi wszystko, aby ustawa o emeryturach pomostowych nie weszła w życie.

Prezydent tłumaczył, że rządowy projekt ustawy "odbiera setkom tysięcy ludzi prawo do wcześniejszych emerytur, ogranicza je w sposób zasadniczy i ogranicza je też na przyszłość". Wypowiedź prezydenta wywołała natychmiastową reakcję Platformy Obywatelskiej. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że jeśli prezydent zawetuje ustawę, to od przyszłego roku pozbawi ok. 250 tys. Polaków możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Rządowy projekt ustawy o pomostówkach został przyjęty pod koniec września, do Sejmu wpłynął 3 października. Rząd chce, aby ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak żeby przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. i zastąpiły wygasające przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach. Wygaśnięcie tych przepisów chce zastopować prezydent, który 13 października złożył w Sejmie projekt przedłużający ich obowiązywanie o rok - do 31 grudnia 2009 r. W uzasadnieniu prezydenckiego projektu napisano m. in. że "podjęcie decyzji o wyborze rodzaju przyszłych świadczeń emerytalnych ma zasadnicze znaczenie dla pracowników i nie powinno następować pod presją czasu oraz w niepewności co do kształtu przyszłych rozwiązań ustawowych". 

Rząd chce, by emerytury pomostowe przysługiwały przedstawicielom prawie czterdziestu zawodów, którzy co najmniej 15 lat przepracowali w warunkach szczególnych lub wykonywali prace o szczególnym charakterze. Na emeryturę można by przechodzić na pięć, a w kilku przypadkach na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w przypadku kobiet 55 lat, mężczyzn - 60 lat). Warunkiem byłby także odpowiedni okres ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet, 25 dla mężczyzn).

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną