Kraj

Podwójna taryfa

Spór kompetencyjny premier - prezydent ws. polityki zagranicznej: komizm i irytacja
Spór kompetencyjny między premierem a prezydentem w kwestii polityki zagranicznej część publicystów chce widzieć jako wzajemną szarpaninę, gdzie obie strony są jednakowo winne, a rząd Tuska może nawet bardziej. Czasem też w specyficzny sposób szefa rządu prowokują. Piotr Zaremba napisał: „nadal uważam, że Tusk ma rację w ustrojowym sporze z Kaczyńskim. (...) Nie zmienia to faktu, że Tusk tę rundę przegrał”. Igor Janke, opisując wydaną przez prezydenta Kaczyńskiego, wspólnie z prezydentem Litwy, nieuzgodnioną z rządem deklarację w sprawie Rosji, wyraża oburzenie na szefa MSZ, iż ten fakt ujawnił, a nie zatuszował. Krytykuje też, co prawda, Lecha Kaczyńskiego za te partyzanckie działania, ale znacznie słabiej, po czym zauważa: „Lech Kaczyński uzyskał swoje – znowu pokazał, że to on jest graczem”.

Z tonu tych komentarzy wynika, że Tusk, chociaż ma rację, powinien prezydentowi Kaczyńskiemu ustępować, bo nie warto się szarpać. Nie ma jednocześnie wezwań do samego prezydenta, aby to on przestał się rozpychać. Nie, pan prezydent jest, jaki jest, i nic się nie da z tym zrobić. To Tusk ma być mądrzejszy, ma tuszować wpadki Pałacu Prezydenckiego, odpuszczać sobie brukselskie szczyty, nie wydawać irytujących prezydenta instrukcji. Wszystko to, rzecz jasna, dla dobra polskiej polityki zagranicznej, chodzi o to, aby „uniknąć kompromitacji”. Ta podwójna taryfa staje się już komiczna i irytująca zarazem. Przy okazji sejmowej awantury o emerytury pomostowe wzburzony Tusk poprosił z mównicy, aby jego rządu nie obciążać winą za weta prezydenta. Pewnie ktoś uzna, że żąda stanowczo zbyt wiele.

Polityka 46.2008 (2680) z dnia 15.11.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną