(Nie) przyjazne muzea
Najbardziej nieprzystępne w porze popołudniowo-wieczornej wydają się muzea i galerieNarzekając na nieżyciowe godziny otwarcia instytucji kultury, chyba najczęściej nasz żal kierujemy w stronę muzeów i galerii. To właśnie one wydają się najbardziej nieprzystępne w porze popołudniowo-wieczornej. Sprawdziliśmy, jak się sprawy mają na przykładzie największych tego typu placówek w kraju.

Najbardziej przyjazne ludziom zapracowanym okazały się Muzeum Sztuki w Łodzi oraz stołeczna Zachęta, które uzbierały w tygodniu po 24 godziny w przedziale po godzinie 16.00, oraz warszawskie CSW (20 godzin). Listę zamyka stołeczne Muzeum Narodowe, które można zwiedzać po 16.00 tylko przez cztery godziny tygodniowo i to wyłącznie w weekendy.

W większości muzeów absolutnie nieprzekraczalną dla zwiedzających jest godzina 18.00. Do 20.00 (i to aż sześć razy w tygodniu) można spacerować po salach Muzeum Sztuki i Zachęty. Jednak rekordzistami pod tym względem pozostają stołeczne CSW i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Wprawdzie tylko raz w tygodniu (piątek), ale otwarte są dla publiczności do 21.00. To już naprawdę światowy standard. Niestety, w naszym kraju ciągle jeszcze będący wyjątkiem, nie regułą.

Coś się jednak rusza. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski – niewykluczone, że zainspirowany apelem „Polityki” – zapowiedział, że od stycznia przyszłego roku czas pracy muzeów i galerii będzie wyraźnie wydłużony właśnie poza godzinę 16.00, przynajmniej w wybrane dni. Placówki te stworzą też udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Trzymamy ministra za słowo. 

  • Do której godziny powinny być otwarte muzea? zapraszamy do dyskusji na forum!

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną