Kraj

Biuro Bezpieczeństwa Partyjnego

Generalskie nominacje

Powinny być dymisje w policji i innych służbach, które potulnie znosiły teczki pracownikom BBN, aby ci mogli w nich dowolnie buszować.

Wicepremier Grzegorz Schetyna wycofał wnioski o nominacje generalskie w podległych mu służbach i zapowiedział, że z nowymi nie wystąpi, dopóki prezydentem jest Lech Kaczyński, a szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło. To efekt zatrzymania większości nominacji i lawiny oskarżeń formułowanych przez szefa BBN, łącznie z publicznym demonstrowaniem przeróżnych dokumentów na temat konkretnych osób.

Można dyskutować, czy w służbach resortu spraw wewnętrznych potrzeba aż tylu generałów, podobnie jak o tym, ilu generałów potrzeba w wojsku, choć tu wiele można zrzucić na normy natowskie. Warto jednak zwrócić uwagę, że zastrzeżenia BBN, które samodzielnie, bez informowania MSWiA, przeprowadziło wielomiesięczne poszukiwania papierów, czyli po prostu haków na wysuniętych do nominowania, zgłoszono wobec dwóch osób. Brak nominacji dotyczy natomiast o wiele większej grupy. Dlaczego odmowa objęła tak dużą grupę, szef BBN nie wyjaśnił, co sprawia, że najprostszym wyjaśnieniem są względy polityczne. Na wyższe stopnie zasługują „nasi”, a więc ci powoływani na różne stanowiska jeszcze za czasów PiS, nie wolno awansować nowych, aby obecna ekipa nie miała „swoich”. I tak rzecz wygląda, gdy prześledzić losy poszczególnych kandydatów do awansu.

Po wojsku kolejne służby stały się przedmiotem politycznej gry i słusznie czyni wicepremier zapowiadając, że nowych wniosków nie będzie, aby politycznych rozgrywek w przyszłości uniknąć. Powinny być natomiast dymisje w policji i innych służbach, które potulnie znosiły teczki pracownikom BBN, aby ci mogli w nich dowolnie buszować.

 

Polityka 35.2009 (2720) z dnia 29.08.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Biuro Bezpieczeństwa Partyjnego"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną