Kultura

Polska Eurydyka

Anna German – ikona PRL i ZSRR

Status gwiazdy połączony ze skromnością i cierpieniem czynił z Anny German postać wyjątkową, a dla najbardziej gorących fanów – świętą. Status gwiazdy połączony ze skromnością i cierpieniem czynił z Anny German postać wyjątkową, a dla najbardziej gorących fanów – świętą. Ribakov/RIA NOVOSTI / EAST NEWS
Rosyjski serial, którego pierwszy odcinek obejrzało w TVP 6 mln widzów, opowiada o Annie German, ikonie popkultury PRL. Jej śpiew budził niekłamany entuzjazm także na radzieckich estradach.
Anna German urodziła się w 1936 r. w Uzbekistanie, jej ojcem był łódzki Niemiec, a matka pochodziła z rodziny potomków holenderskich osadników.Zofia Nasierowska/Reporter Anna German urodziła się w 1936 r. w Uzbekistanie, jej ojcem był łódzki Niemiec, a matka pochodziła z rodziny potomków holenderskich osadników.

Czerwiec 1970 r., ósmy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Kiedy Anna German pojawia się na scenie, cały amfiteatr wstaje z miejsc i wita artystkę niebywałą owacją. Za wykonaną wtedy piosenkę „Być może” dostanie nagrodę. Trzy lata wcześniej we Włoszech uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu i lekarze raczej nie dawali szans, że kiedykolwiek jeszcze wróci na scenę. To tłumaczy frenetyczne przyjęcie opolskiej publiczności. Bo publiczność ta podzielała powszechną opinię, że Anna German to perła polskiej estrady.

Polityka 09.2013 (2897) z dnia 26.02.2013; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska Eurydyka"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020