Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wytęż wzrok

Komiksy sierpnia 2014

materiały prasowe
Sierpniowe premiery komiksowe dla tych, którzy chcą wyłapać nowy szczegół w starych czasach.
materiały prasowe
materiały prasowe

Sierpniowe premiery komiksowe dla tych, którzy chcą wyłapać nowy szczegół w starych czasach.

Gdyby żył, obchodziłby w tym roku 80-lecie urodzin. Właśnie wznowiono w jednym tomie jego dylogię „Gucek i Roch” (Egmont). Ten mniej znany komiks Janusza Christy to z dzisiejszej perspektywy trochę staromodny i dzięki temu uroczy kryminał. Gdy czytaliśmy go po raz pierwszy w PRL, dawał możliwość poznawania tak niedostępnych miejsc, jak Lizbona czy egzotyczne wyspy Polinezji. Dziś fantastycznie odświeżone przez Arkadiusza Salamońskiego kolory jeszcze bardziej uwydatniają doskonały warsztat Christy. Nie umkną nam też może subtelne szczegóły, na które raczej nie zwracaliśmy uwagi podczas lektury w dzieciństwie. Handlarzami narkotyków kieruje niejaki Oskar Molner z hitlerowskim wąsikiem, a widoczna na drugim tle witryna sklepu spożywczego w Gdańsku wypełniona jest towarami. Warto wytężyć wzrok.

Ocena: 4/6

*

Kto zaczytywał się w magazynie „Produkt”, powinien z kolei sięgnąć po „Niedźwiedzia” (Kultura Gniewu) autorstwa Michała Śledzińskiego (scenariusz) i Kamila Kochańskiego (rysunki). To tzw. spin-off słynnego „Osiedla Swoboda”. Głównym bohaterem jest tytułowa, słusznej wagi postać chodząca przez cały rok w wełnianej czapce. „Niedźwiedź” to podobnie jak „Osiedle Swoboda” bardzo subkulturowa opowieść o Polsce. W tomie znajdziemy stare, jak i premierowe historie. Są bójki, dresiarze, skinheadzi i sporo humoru, mroczniejszego od tego w „Osiedlu...”. Niewątpliwie mają na to wpływ bogate w detal, a zarazem drapieżne rysunki Kochańskiego.

Ocena: 4/6

*

Na koniec kanon brytyjskiego komiksu, czyli „Ethel i Ernest. Prawdziwa historia” (Wydawnictwo Komiksowe). Raymond Briggs, szkicując opowieść o swoich rodzicach za pomocą klasycznego anglosaskiego rysunku, udowadnia, że z codziennego, przewidywalnego i nudnego życia można zrobić fascynującą i wzruszającą historię. Ethel i Ernest to przeciętni Brytyjczycy, którzy całe życie spędzili w jednym domu, dbali o rodzinę, bliskie relacje i drobne, czułe gesty. A gdzieś w tle przetoczył się kryzys lat 30., druga wojna światowa, rewolucja obyczajowa lat 60. – i nic nie było w stanie zmącić ich spokoju.

Ocena: 5/6

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Wytęż wzrok"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną