Kultura

Muszę mieć trupa

Wojciech Chmielarz o kryminałach i niebezpiecznych pokusach

Wojciech Chmielarz (ur. 1984 r.) – autor kryminałów i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. Wojciech Chmielarz (ur. 1984 r.) – autor kryminałów i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wojciech Chmielarz o tym, dlaczego kryminał to optymistyczny gatunek literacki, o zawodowym pisarstwie i o tym, co pcha ludzi do grzechu.
„Wychodzę z założenia, że autor ma najmniej ciekawych rzeczy do powiedzenia o tym, co napisał”.Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta „Wychodzę z założenia, że autor ma najmniej ciekawych rzeczy do powiedzenia o tym, co napisał”.

ALEKSANDRA ŻELAZIŃSKA: – Oglądał pan mundial?
WOJCIECH CHMIELARZ: – Oglądałem. Akurat byłem w Chorwacji, kiedy tamtejsza drużyna grała w jednej ósmej. Mocne przeżycie.

To tak naprawdę pytanie o to, co robi autor kryminałów, żeby nie utonąć w mrokach swojej pracy.
Autorzy kryminałów chyba nie mają tego problemu. Kiedy się spotykamy w swoim gronie, to mam wrażenie, że są bardzo radosnymi ludźmi z poczuciem humoru. Po części dlatego, że cały mrok, który w sobie nosimy, wyrzucamy na karty książek.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Muszę mieć trupa"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019