Kultura

Polski oddział superbohaterów

Polak rysuje superbohatera

„Hulk: Koniec i inne opowieści” rysowany przez Piotra Kowalskiego. „Hulk: Koniec i inne opowieści” rysowany przez Piotra Kowalskiego. Piotr Kowalski
Szymon Kudrański został właśnie pierwszym Polakiem, któremu powierzono rysowanie Supermana. Ale jego inni rodacy i rodaczki odnoszą w amerykańskim komiksie coraz więcej sukcesów.
„Judas” z olśniewającymi ilustracjami Jakuba Rebelki do poruszającej opowieści Jeffa Lovenessa.Jakub Rebelka „Judas” z olśniewającymi ilustracjami Jakuba Rebelki do poruszającej opowieści Jeffa Lovenessa.

Jeszcze do niedawna polscy miłośnicy superbohaterów mogli się co najwyżej doszukiwać mniej lub bardziej odległych związków uznanych artystów komiksowych z naszym krajem. W 1928 r. w Jezierzanach (obecnie Ukraina) urodził się na przykład Joe (tak naprawdę Józef) Kubert, wybitny rysownik, założyciel słynnej The Kubert School. Polsko brzmiące nazwiska zdradzają również związki z naszym krajem popularnego scenarzysty J. Michaela Starczynskiego (stworzył również serial SF „Babilon 5”), a także rysownika Billa Sienkiewicza.

Polityka 26.2019 (3216) z dnia 25.06.2019; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Polski oddział superbohaterów"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021