Kultura

Zwiedzanie z aurą i bez

Rozmowa z prof. Dorotą Folgą-Januszewską o wirtualnym zwiedzaniu muzeów

Na stronie Muzeum w Wilanowie można m.in. wirtualnie przejść się po ogrodach. Na stronie Muzeum w Wilanowie można m.in. wirtualnie przejść się po ogrodach. Krzysztof Dubiel
Po pandemii ludzie masowo wrócą do muzeów – przekonuje prof. Dorota Folga-Januszewska i wyjaśnia dlaczego.
Prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (ur. 1956 r.) – historyk sztuki, muzeolog, krytyk.Tomasz Nakonieczny/Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (ur. 1956 r.) – historyk sztuki, muzeolog, krytyk.

PIOTR SARZYŃSKI: – Władze zapowiedziały, że wśród instytucji kultury najwcześniej otwarte zostaną muzea, galerie i biblioteki. To dobra decyzja?
DOROTA FOLGA-JANUSZEWSKA: – To raczej pytanie do sztucznej inteligencji, która po uwzględnieniu wielu danych odpowie na pytanie o konsekwencje zdrowotne tej decyzji. Natomiast konsekwencje społeczne będą pozytywne. Obserwujemy, że po blisko dwóch miesiącach separacji wiele osób cierpi i choruje bardziej z powodu samotności niż z powodu COVID-19.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Zwiedzanie z aurą i bez"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020