Kultura

Nieśmiała tęcza

LGBT na ekranie

Harley Quinn, główna bohaterka superbohaterskich „Ptaków nocy”, jest biseksualna. Harley Quinn, główna bohaterka superbohaterskich „Ptaków nocy”, jest biseksualna. Landmark Media / Polityka
Komercyjne, widowiskowe kino powoli otwiera się na obecność bohaterów ze świata LGBT. Jest w tym sporo rynkowego wyrachowania, trochę hipokryzji, ale i nadzieja na zmiany.
Kadr z filmu „Noamia”.SFP Studio Munka/Polityka Kadr z filmu „Noamia”.

Pod koniec maja w serwisie streamingowym Disney+ miała premierę krótkometrażowa animacja ze studia Pixar „Out”, której główny bohater, młody mężczyzna o imieniu Greg, jest gejem. Mieszka ze swoim partnerem Manuelem i właśnie planują przeprowadzkę, gdy nieoczekiwanie z pomocą przyjeżdżają rodzice Grega. A ponieważ mężczyzna ukrywa przed nimi swoją orientację, zaczyna panikować i w pośpiechu ukrywać wszelkie ślady swojego związku.

W tym zaledwie dziewięciominutowym filmie dzieje się wiele, pojawia się nawet element magiczny: Greg zamienia się na krótko osobowością ze swoim psem.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieśmiała tęcza"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020