Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Tam, gdzie dotarł tylko Halik

Niezwykły film o Tonym Haliku

Tony Halik z Elżbietą Dzikowską, z którą przez dwie dekady prowadzili w TVP cykl programów „Pieprz i wanilia”. Tony Halik z Elżbietą Dzikowską, z którą przez dwie dekady prowadzili w TVP cykl programów „Pieprz i wanilia”. Materiały prasowe PROJEKT77
Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.
Tony Halik z synem Ozaną, Honduras Brytyjski (dziś Belize), 1960 r.Muzeum Okręgowe w Toruniu Tony Halik z synem Ozaną, Honduras Brytyjski (dziś Belize), 1960 r.

Sceny nagrane podczas pionierskiej wyprawy jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę i z powrotem ogląda się jak niemy film. Wyruszyli wiosną 1957 r. we troje: 36-letni Halik, jego żona Pierrette Andrée Courtin Halik i ich pies Wally, a wrócili cztery lata później we czwórkę, z urodzonym po drodze w Stanach synem. Czasem sensacja – gdy Halik w ostatniej chwili ratuje dziecko przed atakiem jaguara, czasem komedia – gdy dwuletni Ozana odgrywa ojca, stukając w maszynę do pisania, z papierosem w ustach, a czasem survival – z Pierrette napełniającą śniegiem butelkę ze smoczkiem.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Tam, gdzie dotarł tylko Halik"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >