Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Tam, gdzie dotarł tylko Halik

Niezwykły film o Tonym Haliku

Tony Halik z Elżbietą Dzikowską, z którą przez dwie dekady prowadzili w TVP cykl programów „Pieprz i wanilia”. Tony Halik z Elżbietą Dzikowską, z którą przez dwie dekady prowadzili w TVP cykl programów „Pieprz i wanilia”. Materiały prasowe PROJEKT77
Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.
Tony Halik z synem Ozaną, Honduras Brytyjski (dziś Belize), 1960 r.Muzeum Okręgowe w Toruniu Tony Halik z synem Ozaną, Honduras Brytyjski (dziś Belize), 1960 r.

Sceny nagrane podczas pionierskiej wyprawy jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę i z powrotem ogląda się jak niemy film. Wyruszyli wiosną 1957 r. we troje: 36-letni Halik, jego żona Pierrette Andrée Courtin Halik i ich pies Wally, a wrócili cztery lata później we czwórkę, z urodzonym po drodze w Stanach synem. Czasem sensacja – gdy Halik w ostatniej chwili ratuje dziecko przed atakiem jaguara, czasem komedia – gdy dwuletni Ozana odgrywa ojca, stukając w maszynę do pisania, z papierosem w ustach, a czasem survival – z Pierrette napełniającą śniegiem butelkę ze smoczkiem. Na koniec cała rodzina, z psem i jeepem, gości w programie talk-show w amerykańskiej telewizji.

W kolejnych ujęciach Fidel Castro przyjaźnie klepie Halika po plecach. Halik filmuje królową Elżbietę II składającą wizytę w Belize i machającą do tłumów Evitę Perón. Widzimy go za kamerą w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., tłumaczy robotnikom pytania Gene’a Randalla, późniejszej gwiazdy dziennikarstwa politycznego w NBC i CNN. Jest z kamerą w tłumie dziennikarzy, do których wychodzą pod rękę Lech Wałęsa i kardynał Wyszyński. Ten drugi, patrząc w kamery, mówi: „Wystawimy wam rachunek”. Halik próbuje zadać pytanie, ale Tadeusz Mazowiecki go przegania. I jeszcze zaskakująca relacja z czasów stanu wojennego – Halik udał się z kamerą na bale peerelowskich elit, organizowane w warszawskich hotelach.

Jest też nagranie pierwszego spotkania Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, które zapoczątkowało ich trwający 24 lata związek, w życiu i na ekranie. Akcja dzieje się w 1974 r. w hacjendzie Halika w stolicy Meksyku. Dzikowska, absolwentka sinologii i historii sztuki, szefowa działu Ameryki Łacińskiej w miesięczniku „Kontynenty”, która Amerykę Południową zjeździła od 1964 r.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Tam, gdzie dotarł tylko Halik"
Reklama