Kultura

Krzysztof Kamil Baczyński: Zderzenia z mitem

Krzysztof Kamil Baczyński: zderzenie z mitem

Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą Drapczyńską w Alejach Ujazdowskich, Warszawa, 1943 r. Rok później oboje już nie żyli. Krzysztof poległ 4 sierpnia 1944 r. Barbara zginęła 1 września 1944 r. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą Drapczyńską w Alejach Ujazdowskich, Warszawa, 1943 r. Rok później oboje już nie żyli. Krzysztof poległ 4 sierpnia 1944 r. Barbara zginęła 1 września 1944 r. Aleksander Jałosiński / Forum
Poeta, patriota i powstaniec to oczywisty bohater. Wyzwaniem w stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego byłoby wyjście poza ten szablon.
Rękopis Baczyńskiego z jego ilustracją.Polona Rękopis Baczyńskiego z jego ilustracją.

Wspaniały młody twórca, który umarł na wojnie – mówiła o Baczyńskim Sylwia Chutnik w programie „Pojedynki Literackie” TVP Kultura, w którym został on zestawiony z niewiele starszą poetką Zuzanną Ginczanką. Ale zaraz – mityguje się Chutnik – jego się czyta i wpisuje w kanon szkolnych lektur, a o niej przypomniano sobie niedawno. No właśnie. Tyle że można wysnuć z tego wniosek paradoksalnie mniej wesoły dla poety – jako postać z podręcznika, członek Szarych Szeregów, postrzelony przez snajpera w Pałacu Blanka, stał się pomnikiem z wzorcowym powstańczym życiorysem.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzysztof Kamil Baczyński: Zderzenia z mitem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021