Kultura

Krzysztof Kamil Baczyński: Zderzenia z mitem

Krzysztof Kamil Baczyński: zderzenie z mitem

Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą Drapczyńską w Alejach Ujazdowskich, Warszawa, 1943 r. Rok później oboje już nie żyli. Krzysztof poległ 4 sierpnia 1944 r. Barbara zginęła 1 września 1944 r. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą Drapczyńską w Alejach Ujazdowskich, Warszawa, 1943 r. Rok później oboje już nie żyli. Krzysztof poległ 4 sierpnia 1944 r. Barbara zginęła 1 września 1944 r. Aleksander Jałosiński / Forum
Poeta, patriota i powstaniec to oczywisty bohater. Wyzwaniem w stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego byłoby wyjście poza ten szablon.
Rękopis Baczyńskiego z jego ilustracją.Polona Rękopis Baczyńskiego z jego ilustracją.

Wspaniały młody twórca, który umarł na wojnie – mówiła o Baczyńskim Sylwia Chutnik w programie „Pojedynki Literackie” TVP Kultura, w którym został on zestawiony z niewiele starszą poetką Zuzanną Ginczanką. Ale zaraz – mityguje się Chutnik – jego się czyta i wpisuje w kanon szkolnych lektur, a o niej przypomniano sobie niedawno. No właśnie. Tyle że można wysnuć z tego wniosek paradoksalnie mniej wesoły dla poety – jako postać z podręcznika, członek Szarych Szeregów, postrzelony przez snajpera w Pałacu Blanka, stał się pomnikiem z wzorcowym powstańczym życiorysem.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzysztof Kamil Baczyński: Zderzenia z mitem"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021