Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Labirynty i herstorie

Komiksy października 2021

materiały prasowe
materiały prasowe

Jaką tajemnicę kryją w sobie termy w szwajcarskim mieście Vals? Czy w głębi budynku znajduje się sekretne przejście do alpejskiej doliny? Dla Pierre’a, bohatera „Uwodzenia” (przeł. Tomasz Swoboda, Centrum Architektury, 5/6), próba znalezienia odpowiedzi na te pytania staje się życiowym wyzwaniem. Rysownik i scenarzysta Lucas Harari splata psychologiczny thriller z elementami kryminału, a nawet horroru, wpuszczając czytelnika do labiryntu pełnego ukrytych znaczeń. Zaś słynny budynek term zaprojektowany przez Petera Zumthora potraktował jako punkt wyjścia mrocznej opowieści o paranoi i teoriach spiskowych, lecz także o graniczącej z obsesją fascynacji architekturą.

Ocena: 5/6

*

Komiks „Wszędzie biały” (scenariusz: Wilfrid Lupano, rysunki: Stéphane Fert, przeł. Ada Wapniarska, Timof Comics, 5/6) przypomina dzieje szkoły dla czarnych dziewcząt założonej przez Prudence Crandall w Connecticut w 1833 r. Edukacja młodych Afroamerykanek nie mogła się spodobać lokalnej białej społeczności, która rozpętała przeciwko nauczycielce i jej wychowankom kampanię nienawiści i przemocy. Wspaniałe rysunki Ferta nadają tej historii pozór baśniowej lekkości, a scenariusz równoważy napięcie humorem, lecz to opowieść podszyta goryczą. „Starzy biali mężczyźni właśnie gdzieś tam debatują, czy my, młode czarne dziewczyny, mamy prawo uczyć się w tej szkole” – mówi jedna z bohaterek. 200 lat od opisanych wydarzeń pod pewnymi względami świat niewiele się zmienił.

Ocena: 5/6

*

Podróże w czasie nie przytrafiają się na co dzień, ale bohaterki „Karoliny i Klary. Medalionu czasu” (scenariusz: Sebastian Frąckiewicz, rysunki: Anna Krztoń, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, 4/6) muszą sobie z nimi radzić nieustannie.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Labirynty i herstorie"
Reklama