Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kamuflaż wieszcza

Kamuflaż wieszcza. Czy Słowacki był gejem?

Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki BEW
Słowacki wielkim poetą był. Oraz gejem? Pierwsza psychobiografia czołowego polskiego romantyka podsuwa pewne tropy. Panteon rodzimych twórców queer wciąż się więc rozrasta, co bulwersuje nie tylko prawicę.
materiały prasowe

Mickiewicz kochał Marylę Wereszczakównę, Krasiński – Delfinę Potocką, Norwid – Marię Kalergis, Słowacki – Ludwikę Śniadecką, a Chopin – George Sand. Tak się przyjęło, utarło i to się zwykle wynosi ze szkoły. Motyw żarliwej, niespełnionej miłości to jeden z filarów romantyzmu i motorów dla ówczesnej twórczości. Próby dowiedzenia, że mogła to być miłość homoerotyczna, nadal wywołują sensację, jakby nie były efektem dociekliwości i studiów, ale szarganiem świętości, prowokacją lub wyrazem złej woli. Chodzi przecież o największych wieszczów i twórców epoki. Wzorcowych patriotów.

Najpierw wyszedł z szafy Chopin. W 2020 r. szwajcarski dziennikarz Moritz Weber w listach genialnego pianisty do Tytusa Woyciechowskiego doszukał się wątków miłosnych, co ogłosił publicznie w swojej radiowej audycji i na łamach brytyjskiej prasy. „Wtedy się zaczęło!” – wspomina Krzysztof Tomasik w eseistycznym wstępie do książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy” Marty Justyny Nowickiej, cytując polskie reakcje na te doniesienia. Jak zauważa, „nawet w redakcjach liberalnych tytułów na wyścigi zaprzeczano, wyśmiewano i pouczano” Webbera, którego najwyraźniej poniosła fantazja. Czy ze Słowackim będzie teraz podobnie?

Na kozetce

Juliusz urodził się w 1809 r. w Krzemieńcu, który był już (i na długo pozostał) miastem rosyjskim. Rodzina miała szlacheckie korzenie i nienaganne maniery, ale sam poeta w dzieciństwie lubił sobie podobno pofolgować, był wszędobylski, niespokojny, od małego egzaltowany, zarazem neurotyczny, nie bez powodu nazywany płaksą i szatanem. Ku uciesze matki – a pewnie też dzięki jej staraniom – z tego wyrósł. Ale nadal „nie przystawał do wzorca męskości”. Salomea Bécu wychowała chłopca sama.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Kamuflaż wieszcza"
Reklama