Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Paweł Hendrich

© Jan Topolski © Jan Topolski
Wielowarstwowość, wielogłosowość, wieloczasowość, wieloznaczność - główne kategorie muzyki Hendricha.

Paweł Hendrich urodził się w 1979 roku we Wrocławiu, uczył się gry na waltorni oraz kompozycji, wpierw u Jerzego Filca, obecnie u Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil; przez pół roku przebywał na stypendium w Kolonii u Yorka Höllera. Od lat dostaje wsparcie Ministerstwa Kultury i Miasta Wrocławia, obecnie jest także objęty czteroletnim programem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Choć Paweł Hendrich nie jest ciągle znany szerszemu gronu słuchaczy polskiej muzyki współczesnej (debiut na „Warszawskiej Jesieni” poza głównym programem, nieliczne utwory na wrocławskich festiwalach), a jego najważniejsze partytury na bardzo wielkie orkiestry w równie wielkich formatach pozostają raczej atrakcją domowych wizyt, to dużo zapowiada, że ten stan rzeczy wkrótce się zmieni. Fenomenalna w Pawle jest kompleksowa, racjonalna samoświadomość swojej muzyki, systemu, kierunków przeszłego i przyszłego rozwoju. Wynika to zarówno z naukowych korzeni jego rodziny, jak i jego własnych (ukończone studia na Akademii Ekonomicznej, prawdziwa rzadkość w świecie kompozytorów!) oraz deklarowanej więzi z pewnymi postaciami z muzyki XX wieku – Witoldem Lutosławskim czy Iannisem Xenakisem.

Z muzyki polecić należy zwarte, ale przebogate w warstwach i procesach „Diversicorium“ na ośmiu muzyków (2005), wolno się rozwijające i opalizujące w detalach „Multivalentis“ na cztery instrumenty, a także olbrzymią, do dziś niewykonaną, „Heterochronię“ na wielką orkiestrę (2002-04), gdzie kompozytor podsumował ówczesne poszukiwania w zakresie systemu wysokości dźwięku. Obecnie interesuje się zwłaszcza rytmem i jego percepcją oraz powolnym opanowywaniem świata elektroniki, jak przystało na twórcę związanego z ośrodkiem wrocławskim, gdzie na Akademii Muzycznej działa coraz bardziej znane Studio Kompozycji Komputerowej.

Reklama