Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Na nielegalu

Recenzja serialu: „Nielegalni”, reż. Leszek Dawid, Jan P. Matuszyński

Asy polskiego wywiadu, w środku Grzegorz Damięcki jako szef Wydziału Q. Asy polskiego wywiadu, w środku Grzegorz Damięcki jako szef Wydziału Q. Piotr Litwic/Canal+ / materiały prasowe
Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści szpiegowskich Vincenta V. Severskiego (pseudonim Włodzimierza Sokołowskiego).

Autor, emerytowany oficer kontrwywiadu, zapewnia, że wątki i bohaterowie nie odbiegają od rzeczywistości. Nielegałowie z Wydziału Q, czyli głęboko zakonspirowani szpiedzy, zdobywają informacje o planowanym ataku terrorystycnym – w Szwecji, przy pomocy broni z Białorusi, przez człowieka o arabskim nazwisku. Dodatkowo polski premier jest szantażowany przez emerytowanego generała białoruskiego KGB. Akcja zaczyna się w Stambule, zahacza o Warszawę i szybko przenosi się do Mińska, wiele scen rozgrywanych jest po angielsku albo po rosyjsku, z polskimi napisami. Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska, Jan Frycz czy Andrzej Seweryn grają z kolegami ze Szwecji i Rosji, a całość z odcinka na odcinek ogląda się z coraz większymi emocjami. Zwłaszcza gdy do problemów w „pracy” swoje dorzuca agentom życie osobiste. Gwiazdą pierwszych odcinków jest Filip Pławiak, jako polski agent w białoruskim KGB, na granicy dekonspiracji, próbujący jednocześnie dokończyć misję, nie stracić najbliższych i życia.

Nielegalni, na podst. powieści Vincenta V. Severskiego, reż. Leszek Dawid i Jan P. Matuszyński, Canal+, nc+ GO, 10 odc.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Na nielegalu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną