Film

Na nielegalu

Recenzja serialu: „Nielegalni”, reż. Leszek Dawid, Jan P. Matuszyński

Asy polskiego wywiadu, w środku Grzegorz Damięcki jako szef Wydziału Q. Asy polskiego wywiadu, w środku Grzegorz Damięcki jako szef Wydziału Q. Piotr Litwic/Canal+ / materiały prasowe
Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści szpiegowskich Vincenta V. Severskiego (pseudonim Włodzimierza Sokołowskiego).

Autor, emerytowany oficer kontrwywiadu, zapewnia, że wątki i bohaterowie nie odbiegają od rzeczywistości. Nielegałowie z Wydziału Q, czyli głęboko zakonspirowani szpiedzy, zdobywają informacje o planowanym ataku terrorystycnym – w Szwecji, przy pomocy broni z Białorusi, przez człowieka o arabskim nazwisku. Dodatkowo polski premier jest szantażowany przez emerytowanego generała białoruskiego KGB. Akcja zaczyna się w Stambule, zahacza o Warszawę i szybko przenosi się do Mińska, wiele scen rozgrywanych jest po angielsku albo po rosyjsku, z polskimi napisami. Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska, Jan Frycz czy Andrzej Seweryn grają z kolegami ze Szwecji i Rosji, a całość z odcinka na odcinek ogląda się z coraz większymi emocjami. Zwłaszcza gdy do problemów w „pracy” swoje dorzuca agentom życie osobiste. Gwiazdą pierwszych odcinków jest Filip Pławiak, jako polski agent w białoruskim KGB, na granicy dekonspiracji, próbujący jednocześnie dokończyć misję, nie stracić najbliższych i życia.

Nielegalni, na podst. powieści Vincenta V. Severskiego, reż. Leszek Dawid i Jan P. Matuszyński, Canal+, nc+ GO, 10 odc.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Na nielegalu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną