Książki

Raje ziemskie i niebiańskie

Recenzja książki: Jean Delumeau, „W poszukiwaniu raju”

materiały prasowe
To jedna z ostatnich książek, jakie napisał w swoim długim życiu zmarły w styczniu tego roku wybitny francuski historyk.

To jedna z ostatnich książek, jakie napisał w swoim długim życiu zmarły w styczniu tego roku wybitny francuski historyk. „W poszukiwaniu raju” jest w zasadzie syntezą trzytomowej „Historii raju” uważanej obok takich dzieł jak „Cywilizacja Odrodzenia” i „Strach w kulturze Zachodu” za największe osiągnięcie Jeana Delumeau, co nie znaczy, że pozostaje jakimś rodzajem streszczenia czy „przystępniejszą wersją”. Należałoby raczej traktować tę książkę jak rozbudowaną glossę albo esej zwieńczający prowadzone przez wiele lat badania. Pasjonujący w lekturze, choćby dlatego, że co chwila natrafiamy w nim na rozmaite niespodzianki, jak rozkład dnia Adama i Ewy w pierwszym tygodniu po stworzeniu czy topografia Edenu, który w pewnych wersjach miał leżeć na wyżynie sięgającej księżyca.

Jean Delumeau, W poszukiwaniu raju, przeł. Agnieszka Kuryś, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2020, s. 284

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Raje ziemskie i niebiańskie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016